Condo For Sale in Grande Prairie, Alberta
Here's your chance to own an investment property with steady rental income! This 3-bedroom, 1.5-bathroom two-storey unit is ideally located just minutes from downtown, schools, shopping, and everyday amenities, making it a highly desirable spot for tenants. The main floor features an open-concept layout with a bright living room, dining area, and functional kitchen boasting plenty of cabinetry and counter space, a convenient half-bathroom, and a utility/laundry room round out the main level. Upstairs, you'll find three spacious bedrooms and a full bathroom with generous vanity space, plus the added bonus of an upper-floor laundry room, eliminating the hassle of hauling laundry up and down the stairs. This property is currently rented for $1400/month and has been a solid income generator since day one. Looking to expand your portfolio? The neighboring "D" unit is also available for sale! Whether you're a first-time investor or growing your rental portfolio, don't miss this affordable, income-producing opportunity!
| Street Address: | C, 10029 105 Avenue |
| City: | Grande Prairie |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | T8V 1H2 |
| County/Parish: | Grande Prairie |
| Subdivision: | Avondale South |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 55.17503171 |
| Longitude: | -118.79736395 |
| MLS® Number: | A2207702 |
| Price: | $185,000 |
| Property Area: | 1,288 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 1,288 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2004 |
| Listing Date: | May 06, 2025 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Row/Townhouse |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding |
| Parking: | Off Street |
| Appliances: | Dishwasher,Refrigerator,Stove(s),Washer/Dryer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | RT |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Row/Townhouse |
| Square Footage | 1,288 sqft |
| Community Name | Avondale South |
| Subdivision Name | Avondale South |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 7,840 sqft |
| Built in | 2004 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Off Street |
| Time on MLS Listing | 329 days |
| Above Grade | 3 |
| Total | 2 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dishwasher, Refrigerator, Stove(s), Washer/Dryer |
| Flooring | Carpet, Laminate, Linoleum |
| Features | Ceiling Fan(s) |
| Style | Attached |
| Construction Material | Vinyl Siding |
| Building Amenities | Parking |
| Structures | None |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Vinyl Siding |
| Community Features | Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Off Street |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,288 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 119.66 sq m |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 3 |
| Lot Size: | 7,840 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.18 acres |
| Frontage: | 66 ft |
| 2pc Bathroom | 4`0" x 6`0" |
| 4pc Bathroom | 4`0" x 8`0" |
| Bedroom | 10`0" x 10`0" |
| Bedroom | 8`0" x 10`0" |
| Bedroom | 8`0" x 10`0" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp