Condo For Sale in Edson, Alberta
Beautiful two bedroom, 1.5 bathroom unit. This unit is in excellent condition and features a neutral colour scheme, move in ready. A large west facing deck is the perfect spot to enjoy the late afternoon sun, the deck also boasts two storage units. Large bright kitchen with plenty of cabinet space. In unit laundry room is spacious and offers additional storage. Spruce Terrace Condominium Complex also features heated underground parking, air conditioning, elevator and large common area. Central location close to library, Red Brick Arts Center, Pioneer cabin and so much more.
| Street Address: | 302, 777 48 Street |
| City: | Edson |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | T7E 1Z6 |
| County/Parish: | Yellowhead County |
| Subdivision: | NONE |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 53.58808030 |
| Longitude: | -116.42976780 |
| MLS® Number: | A2148525 |
| Price: | $205,000 |
| Property Area: | 741 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 741 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2005 |
| Listing Date: | Jul 12, 2024 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Apartment |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding |
| Parking: | Underground |
| Appliances: | Dishwasher,Microwave Hood Fan,Refrigerator,Stove(s),Washer/Dryer Stacked |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | DC |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Golf,Park,Playground,Pool,Schools Nearby,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Boiler,Natural Gas |
| Cooling: | Wall Unit(s) |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Apartment |
| Storeys | 4 |
| Square Footage | 741 sqft |
| Community Name | NONE |
| Subdivision Name | NONE |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 2005 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Underground |
| Time on MLS Listing | 367 days |
| Above Grade | 2 |
| Total | 2 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dishwasher, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Stove(s), Washer/Dryer Stacked |
| Flooring | Laminate |
| Features | Laminate Counters |
| Style | Attached |
| Construction Material | Vinyl Siding |
| Building Amenities | Parking, Party Room, Storage, Trash |
| Structures | Balcony(s) |
| Cooling | Wall Unit(s) |
| Heating Type | Boiler, Natural Gas |
| Exterior Finish | Vinyl Siding |
| Community Features | Golf, Park, Playground, Pool, Schools Nearby, Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | No |
| Amenities Nearby | Golf, Park, Playground, Pool, Schools Nearby, Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $332 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Caretaker, Gas, Heat, Insurance, Reserve Fund Contributions, Sewer, Snow Removal, Trash, Water |
| Parking Type | Underground |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Total Finished Area: | 741 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 68.88 sq m |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 4 |
| 2pc Ensuite bath | 4`11" x 5`3" |
| 4pc Bathroom | 7`9" x 5`1" |
| Bedroom | 12`2" x 7`11" |
| Kitchen | 6`3" x 10`4" |
| Living Room | 15`9" x 11`11" |
| Bedroom - Primary | 18`10" x 9`10" |
| Storage | 6`0" x 4`8" |
| Storage | 5`11" x 2`10" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp