Condo For Sale in Edson, Alberta
Welcome to Conner Heights! Centrally located near restaurants, shopping, and medical center, this bright and open unit has everything you need. This great 2 bedroom, 2 bathroom condo is perfect for anyone looking for a convenient condo living in a secure building with an elevator. A spacious primary bedroom has a walk in closet and full ensuite bathroom. The kitchen is spacious with an island and granite countertops. Living room has large patio doors to the sunny south facing balcony. Vinyl plank floors through out and neutral paint colours. In-suite and convenient laundry area. Don't miss out on this amazing opportunity!
| Street Address: | 406, 5037 7 Avenue |
| City: | Edson |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | T7E0A8 |
| County/Parish: | Yellowhead County |
| Subdivision: | Edson |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 53.58519610 |
| Longitude: | -116.43616780 |
| MLS® Number: | A2211393 |
| Price: | $179,000 |
| Property Area: | 1,179 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,179 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2007 |
| Listing Date: | Apr 10, 2025 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Apartment |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding |
| Parking: | Parkade |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Electric Range,Microwave Hood Fan,Refrigerator,Washer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | DC |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights |
| Heating: | Baseboard,Natural Gas |
| Cooling: | Wall/Window Unit(s) |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Apartment |
| Storeys | 4 |
| Square Footage | 1,179 sqft |
| Community Name | Edson |
| Subdivision Name | Edson |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 2007 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Parkade |
| Time on MLS Listing | 205 days |
| Above Grade | 2 |
| Total | 2 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Electric Range, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Washer |
| Flooring | Ceramic Tile |
| Features | Bar, Kitchen Island |
| Style | Attached |
| Construction Material | Vinyl Siding |
| Building Amenities | Parking |
| Structures | Deck |
| Cooling | Wall/Window Unit(s) |
| Heating Type | Baseboard, Natural Gas |
| Exterior Finish | Vinyl Siding |
| Community Features | Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights |
| Pets Allowed | No |
| Amenities Nearby | Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights |
| Maintenance Fees | $575 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Common Area Maintenance, Gas, Maintenance Grounds, Parking, Reserve Fund Contributions, Sewer, Snow Removal, Trash, Water |
| Parking Type | Parkade |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Total Finished Area: | 1,179 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 109.53 sq m |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Rooms Above Grade: | 4 |
| 3pc Bathroom | 5`2" x 8`8" |
| 4pc Ensuite bath | 4`11" x 6`11" |
| Bedroom | 8`10" x 16`7" |
| Foyer | 7`0" x 12`5" |
| Kitchen | 12`9" x 12`5" |
| Laundry | 9`11" x 6`6" |
| Laundry | 19`8" x 22`2" |
| Bedroom - Primary | 10`0" x 16`8" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp