Residential For Sale in Calgary, Alberta
Lovingly owned by the same homeowners since 1968, new owners will find opportunity awaiting in the Heart of Lakeview! Ideally situated walking distance to top-rated schools, Lakeview Plaza for daily conveniences, and the wide-open green spaces of North Glenmore Park, this home is a rare find. Outdoor enthusiasts will love being just steps from pathways, playgrounds, and the scenic Reservoir, while golf lovers can enjoy easy access to the prestigious Earl Grey Golf Club. This well maintained 3 level split PLUS an additional 4th level (addition complete in early 1980s), has cental A/C, and many newer appliances, including washer/dryer (2025), dishwasher and stove (2020), and sump pump (2020). Walk in to a bright and sunny front living room and dining room with massive south facing windows. Step up to the top level with a master bedroom and rare ensuite, and two additional bedrooms and bathroom. Lower third level offers large bedroom (egress windows) or flex room - whatever suits your family's needs. The fourth level (addition side) has a large flex room with massive closet, with additional storage and space for a growing family. Known for its mature tree-lined streets, strong sense of community, and unmatched access to both amenities and nature, Lakeview continues to be a top choice for families and professionals alike. With an unmatched lot size, privacy and location, this home offers endless possibilities—whether you’re looking to renovate, build your dream home and take advantage of this expansive space. With such a rare lot size and small RV parking in this sought-after neighborhood, the opportunity here is truly exceptional. Lakeview offers the best of both worlds: a peaceful, family-friendly environment surrounded by nature, yet only minutes from downtown Calgary, Mount Royal University, and major roadways for quick connections across the city. This is more than a property—it’s a chance to design your lifestyle in one of Calgary’s most desirable neighbourhoods. Book your private showing today and explore the endless possibilities!
| Street Address: | 6004 Louise Road SW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Lakeview |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.00066622 |
| Longitude: | -114.12280414 |
| MLS® Number: | A2315053 |
| Price: | $807,000 |
| Property Area: | 1,612 Sq ft |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,612 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1961 |
| Listing Date: | May 26, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stucco |
| Parking: | Double Garage Detached |
| Appliances: | Central Air Conditioner,Dishwasher,Dryer,Garage Control(s),Microwave,See Remarks,Stove(s),Washer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-CG |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,612 sqft |
| Community Name | Lakeview |
| Subdivision Name | Lakeview |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 10,053 sqft |
| Built in | 1961 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 3 |
| Total | 2 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Central Air Conditioner, Dishwasher, Dryer, Garage Control(s), Microwave, See Remarks, Stove(s), Washer, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Vinyl |
| Features | Central Vacuum, Chandelier, No Smoking Home, See Remarks, Sump Pump(s) |
| Construction Material | Stucco |
| Structures | Deck, See Remarks |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Stucco |
| Community Features | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,612 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 149.79 sq m |
| Main Level: | 1,059 sq ft |
| Upper Level: | 553 sq ft |
| Below Grade: | 870 sq ft |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Rooms Above Grade: | 9 |
| Lot Size: | 10,053 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.23 acres |
| Frontage: | 13 ft |
| Legal Description: | 181JK;6;9 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Dining Room | 8`7" x 12`10" |
| Family Room | 14`9" x 19`6" |
| Hall | 8`1" x 8`5" |
| Kitchen | 9`6" x 12`6" |
| Living Room | 17`10" x 12`7" |
| 3pc Bathroom | 8`11" x 7`8" |
| 3pc Ensuite bath | 8`11" x 4`5" |
| Bedroom | 8`8" x 11`1" |
| Bedroom | 10`5" x 11`1" |
| Bedroom - Primary | 10`1" x 12`6" |
| Hall | 7`1" x 7`1" |
| Bedroom | 9`10" x 10`10" |
| Office | 18`9" x 11`6" |
| Bedroom | 10`9" x 12`0" |
| Furnace/Utility Room | 10`4" x 8`10" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp