Residential For Sale in Calgary, Alberta
This is a Court Ordered Sale. The property is being sold “as is, where is” with no warranties or guarantees. The home is a beautifully designed east/west-facing two-storey home offering over 2,500 sq. ft. of living space. Built in 2018 by Daytona Homes, this home is the “Maybach” floor plan. The main and upper floors feature 9-foot ceilings. The gourmet kitchen is a true highlight, offering a massive island, a walk-through pantry connecting seamlessly to the mudroom, and ample space for entertaining. Come see this wonderful family home before it’s gone.
| Street Address: | 17 Walgrove Manor SE |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Walden |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 50.86727600 |
| Longitude: | -114.02023820 |
| MLS® Number: | A2310439 |
| Price: | $753,000 |
| Property Area: | 2,502 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 2,502 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2018 |
| Listing Date: | May 12, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | See Remarks |
| Parking: | Double Garage Attached,Driveway |
| Appliances: | Other |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-G |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 2,502 sqft |
| Community Name | Walden |
| Subdivision Name | Walden |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 4,101 sqft |
| Built in | 2018 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 2 |
| Total | 3 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Other |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Vinyl |
| Features | Granite Counters, See Remarks |
| Construction Material | See Remarks |
| Structures | Other |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | See Remarks |
| Community Features | Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 2,502 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 232.48 sq m |
| Main Level: | 1,235 sq ft |
| Upper Level: | 1,267 sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 7 |
| Lot Size: | 4,101 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.09 acres |
| Frontage: | 36 ft |
| Dining Room | 13`0" x 11`10" |
| Kitchen | 13`2" x 13`11" |
| Mud Room | 7`1" x 7`11" |
| 2pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| Office | 6`10" x 4`11" |
| Living Room | 13`4" x 16`11" |
| 5pc Ensuite bath | 0`0" x 0`0" |
| Bedroom - Primary | 14`1" x 13`10" |
| Laundry | 5`5" x 8`0" |
| 5pc Ensuite bath | 0`0" x 0`0" |
| Bonus Room | 16`5" x 10`1" |
| Bedroom | 10`2" x 10`2" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp