Residential For Sale in Calgary, Alberta
Welcome to the Kendal in Copperfield, offering over 3,100 sq. ft. of total living space with 5 bedrooms, 3.5 bathrooms, and a fully developed legal 2-bedroom basement suite. The bright and inviting main foyer opens into a spacious open-concept main floor featuring 9’ ceilings and thoughtfully designed living spaces throughout. The spectacular two-tone kitchen is the heart of the home, showcasing a large centre island with quartz countertops, stunning pendant lighting, full-height shaker-style cabinetry, stainless steel appliances, and a beautifully tiled herringbone backsplash. Tucked away just off the main kitchen is a convenient spice kitchen with a pocket door, complete with additional cabinetry, an electric stove, stainless steel range hood, herringbone tile backsplash, extra double sink, and floating shelves. The kitchen flows seamlessly into the spacious dining area, living room, and versatile main floor flex room—perfect for a home office. Completing the main level is a 2-piece bathroom and a tiled mudroom leading to the double attached garage with EV charging rough-in. Upstairs, you’ll find an impressive bonus room with 11’3” ceilings in the loft space, ideal for family movie nights or relaxing evenings. The oversized primary retreat features two large walk-in closets and a stunning 5-piece ensuite bathroom. The upper level also includes a large laundry room, a 5-piece main bathroom with dual vanities, two generously sized secondary bedrooms, and central air conditioning for year-round comfort. The beautifully designed legal 2-bedroom basement suite offers a separate entrance and exceptional functionality. The legal suite features a spacious living and dining area open to a stunning kitchen complete with stainless steel appliances, quartz countertops, and a stylish herringbone tile backsplash. Both bedrooms are fully carpeted, and the legal suite also includes a stacked washer and dryer along with a full 4-piece bathroom finished with classic white subway tile. Located in the family-friendly community of Copperfield, this home offers easy access to schools, parks, playgrounds, amenities, shopping, restaurants, and major roadways. Book your showing today.
| Street Address: | 12 Copperhead Garden SE |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Copperfield |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 50.91162433 |
| Longitude: | -113.92482288 |
| MLS® Number: | A2309901 |
| Price: | $799,900 |
| Property Area: | 2,231 Sq ft |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 2,231 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2024 |
| Listing Date: | May 10, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Attached,Off Street |
| Appliances: | Central Air Conditioner,Dishwasher,Dryer,Electric Oven,Electric Stove,Garage Control(s),Microwave,Range Hood,Refrigerator,Washer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-G |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 2,231 sqft |
| Community Name | Copperfield |
| Subdivision Name | Copperfield |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 3,842 sqft |
| Built in | 2024 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 3 |
| Total | 4 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Central Air Conditioner, Dishwasher, Dryer, Electric Oven, Electric Stove, Garage Control(s), Microwave, Range Hood, Refrigerator, Washer |
| Flooring | Carpet, Tile, Vinyl Plank |
| Features | Double Vanity, Kitchen Island, No Smoking Home, Quartz Counters, Separate Entrance, Soaking Tub, Walk-In Closet(s) |
| Construction Material | Wood Frame |
| Structures | None |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Wood Frame |
| Community Features | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 2,231 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 207.30 sq m |
| Main Level: | 960 sq ft |
| Upper Level: | 1,271 sq ft |
| Below Grade: | 892 sq ft |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 9 |
| Lot Size: | 3,842 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.09 acres |
| Frontage: | 32 ft |
| Legal Description: | 2211982;49;20 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Kitchen | 16`11" x 10`4" |
| Dining Room | 10`0" x 13`10" |
| Kitchen | 12`1" x 9`9" |
| Living Room | 13`0" x 13`10" |
| Family Room | 10`0" x 14`0" |
| Foyer | 5`9" x 15`1" |
| Spice Kitchen | 10`0" x 4`9" |
| Office | 6`0" x 5`4" |
| Bonus Room | 17`2" x 12`0" |
| Laundry | 5`8" x 7`5" |
| Laundry | 3`3" x 3`2" |
| Furnace/Utility Room | 7`5" x 8`4" |
| Mud Room | 3`9" x 8`11" |
| Covered Porch | 6`0" x 6`0" |
| Bedroom - Primary | 13`1" x 12`2" |
| Bedroom | 12`9" x 10`0" |
| Bedroom | 12`0" x 11`6" |
| Bedroom | 11`1" x 10`8" |
| Bedroom | 9`10" x 10`8" |
| 2pc Bathroom | 5`10" x 5`0" |
| 4pc Bathroom | 8`8" x 5`4" |
| 5pc Bathroom | 12`9" x 5`0" |
| 5pc Ensuite bath | 9`8" x 12`2" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp