Condo For Sale in Lethbridge, Alberta
Welcome to The Brooklyn Towns in Southbrook. These 3 Bedroom fully developed bi-level homes come with upgraded James Hardie siding accents, beautiful quartz countertops, Chrome Riobel plumbing fixtures, tile flooring in the bathrooms and stainless-steel Samsung appliances you’ll love. You’ll enjoy relaxing on your private deck with a built-in privacy screen, plus the yard is fully fenced and landscaped just for you. There’s even a double parking pad out back for added convenience. Just minutes from everyday amenities, local shops, Robert Plaxton Elementary School, Lethbridge College, and so much more. If you're a first-time buyer, you may be eligible for the new Government GST Rebate Program, which could offer major savings on your purchase. Certain restrictions apply, so be sure to ask for details. With modern design, thoughtful features, and a location that has it all, The Brooklyn Towns are the perfect place to call home. NHW. FIRST TIME BUYER! ASK ABOUT THE NEW GOVERNMENT GST REBATE PROGRAM WHERE YOU CAN GET THE GST BACK. CERTAIN RESTRICTIONS APPLY
| Street Address: | 2932 47 Street S |
| City: | Lethbridge |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | T1K8L4 |
| County/Parish: | Lethbridge |
| Subdivision: | Discovery |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 49.66455634 |
| Longitude: | -112.77325344 |
| MLS® Number: | A2228994 |
| Price: | $389,900 |
| Property Area: | 637 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 637 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2025 |
| Listing Date: | Jun 17, 2025 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Row/Townhouse |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Concrete,Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Parking Pad |
| Appliances: | Dishwasher,Electric Stove,Microwave Hood Fan,Refrigerator |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | RM |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Row/Townhouse |
| Square Footage | 637 sqft |
| Community Name | Discovery |
| Subdivision Name | Discovery |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 1,972 sqft |
| Built in | 2025 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Parking Pad |
| Time on MLS Listing | 274 days |
| Above Grade | 1 |
| Total | 2 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Electric Stove, Microwave Hood Fan, Refrigerator |
| Flooring | Carpet, Laminate, Tile |
| Features | Kitchen Island, Pantry, Walk-In Closet(s) |
| Style | Attached |
| Construction Material | Concrete, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Structures | Deck |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Concrete, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby |
| Amenities Nearby | Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby |
| Parking Type | Parking Pad |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 637 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 59.18 sq m |
| Below Grade: | 490 sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Rooms Above Grade: | 3 |
| Lot Size: | 1,972 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.05 acres |
| Frontage: | 18 ft |
| Bedroom - Primary | 10`9" x 11`8" |
| Kitchen | 12`2" x 11`8" |
| Living Room | 14`5" x 9`6" |
| 4pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| Bedroom | 11`7" x 10`6" |
| 4pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| Bedroom | 9`2" x 9`2" |
| Laundry | 0`0" x 0`0" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp