Residential For Sale in Edson, Alberta
Double corner lot with Highway 16 west exposure. Currently rented. Great investment property. Property ideal development for duplex, home business, multi unit dwelling, and home day care. Lot 10 has an older home that has been well maintained over its life. Lot 9 has room for a big garden. Exterior of home was painted in September 2025
| Street Address: | 4702 4 Avenue |
| City: | Edson |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | T7E 1C6 |
| County/Parish: | Yellowhead County |
| Subdivision: | NONE |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 53.58546438 |
| Longitude: | -116.42557832 |
| MLS® Number: | A2189703 |
| Price: | $240,000 |
| Property Area: | 1,096 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 1,096 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1938 |
| Listing Date: | Jan 24, 2025 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Wood Frame,Wood Siding |
| Parking: | None |
| Appliances: | Dryer,Refrigerator,Stove(s),Washer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | RG |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | None |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,096 sqft |
| Community Name | NONE |
| Subdivision Name | NONE |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 14,000 sqft |
| Built in | 1938 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | None |
| Time on MLS Listing | 260 days |
| Above Grade | 2 |
| Total | 1 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dryer, Refrigerator, Stove(s), Washer, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Linoleum |
| Features | Ceiling Fan(s) |
| Construction Material | Wood Frame, Wood Siding |
| Structures | None |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Wood Frame, Wood Siding |
| Community Features | None |
| Amenities Nearby | None |
| Parking Type | None |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,096 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 101.83 sq m |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 6 |
| Lot Size: | 14,000 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.32 acres |
| Frontage: | 100 ft |
| Entrance | 17`7" x 7`3" |
| Kitchen | 12`0" x 11`4" |
| Bedroom | 9`5" x 12`1" |
| 3pc Bathroom | 7`3" x 5`10" |
| Living Room | 12`7" x 12`7" |
| Bedroom | 8`2" x 10`4" |
| Sunroom/Solarium | 16`0" x 5`8" |
| Loft | 30`2" x 8`0" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp