Residential For Sale in Edson, Alberta
All set up! Legal suites. You live on the main floor and use the single attached garage and rent out the upper and lower suites. All with private entrances. Shared laundry. Lots of parking. Five stalls at the alley plus single driveway at the street all with energized plugins. Lots of recent upgrades. Great Mountain view. Tenants will stay. Or this can be a large family home and take all the suites away.
| Street Address: | 4723 5 Avenue |
| City: | Edson |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | T7E 1C6 |
| County/Parish: | Yellowhead County |
| Subdivision: | NONE |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 53.58562240 |
| Longitude: | -116.42690136 |
| MLS® Number: | A2134266 |
| Price: | $225,000 |
| Property Area: | 1,483 Sq ft |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 1,483 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1951 |
| Listing Date: | May 22, 2024 |
| Garage Spaces: | 1 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stucco,Wood Frame |
| Parking: | Single Garage Detached |
| Appliances: | Dryer,Refrigerator,Stove(s),Washer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-1B |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | None |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,483 sqft |
| Community Name | NONE |
| Subdivision Name | NONE |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 7,000 sqft |
| Built in | 1951 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 542 days |
| Above Grade | 4 |
| Total | 3 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dryer, Refrigerator, Stove(s), Washer |
| Flooring | Carpet, Concrete, Linoleum |
| Features | Built-in Features, Separate Entrance |
| Construction Material | Stucco, Wood Frame |
| Structures | Deck |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Stucco, Wood Frame |
| Community Features | None |
| Amenities Nearby | None |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 8 |
| Total Finished Area: | 1,483 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 137.79 sq m |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Rooms Above Grade: | 8 |
| Lot Size: | 7,000 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.16 acres |
| Frontage: | 50 ft |
| Bedroom | 10`6" x 10`10" |
| Kitchen | 9`11" x 10`4" |
| Bedroom | 10`0" x 11`10" |
| 4pc Bathroom | 4`5" x 6`11" |
| Living Room | 13`9" x 9`11" |
| Entrance | 7`1" x 5`11" |
| Kitchen | 11`8" x 12`6" |
| Storage | |
| Living Room | 13`2" x 12`8" |
| 4pc Bathroom | 8`1" x 5`6" |
| Bedroom | 11`0" x 10`1" |
| Bedroom | 11`7" x 11`1" |
| Entrance | 6`2" x 3`5" |
| Bedroom | 13`9" x 12`5" |
| Laundry | 8`1" x 10`6" |
| Storage | 4`10" x 10`5" |
| 3pc Bathroom | 5`6" x 6`3" |
| Kitchen | 9`6" x 12`4" |
| Bedroom | 11`10" x 10`2" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp