Residential For Sale in Calgary, Alberta
*** Welcome to this EAST FACING WITH FOUNTAIN AT FRONT LAWN FOR VASTU FRIENDLY ,stunning family home offering 2103 sq. ft. of beautifully designed living space in the highly sought-after community of Skyview Ranch. *** Elegant high-ceiling entrance creates a grand first impression with an abundance of natural light and an upscale feel throughout the home. Modern gourmet kitchen featuring: Stainless steel appliances Granite countertops Spacious pantry Large central island perfect for meal prep and entertaining Open-concept main floor designed for comfort and functionality with: 9-foot ceilings Bright and spacious living room with a cozy fireplace Dedicated dining area ideal for family gatherings and hosting guests *** Upper level offers 4 BEDROOMS , including: A luxurious primary retreat with a private 4-piece ensuite Spacious AND perfect for family relaxation or entertainment Convenient upper-floor laundry room Additional full 4-piece bathroom with CENTRAL AIR CONDITION THROUGH OUT THE HOUSE *** Fully finished basement illegal suite with a separate entrance, featuring: 2 bedrooms Full bathroom Functional kitchen Separate laundry 9-foot ceilings throughout Corner lot location provides extra privacy and ample parking space for family and guests. Excellent opportunity for families or investors seeking style, space, and rental potential in one of Calgary’s most desirable communities. A must-see property in Skyview Ranch!
| Street Address: | 449 Skyview Ranch Way NE |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Skyview Ranch |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.15770731 |
| Longitude: | -113.96628368 |
| MLS® Number: | A2312683 |
| Price: | $724,999 |
| Property Area: | 2,103 Sq ft |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 2,103 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2013 |
| Listing Date: | May 21, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Attached |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Electric Stove,Microwave Hood Fan,Refrigerator,Washer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-G |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Airport/Runway,Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 2,103 sqft |
| Community Name | Skyview Ranch |
| Subdivision Name | Skyview Ranch |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 4,574 sqft |
| Built in | 2013 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 4 |
| Total | 4 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Electric Stove, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Washer |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Hardwood |
| Features | Granite Counters, High Ceilings, Kitchen Island |
| Construction Material | Wood Frame |
| Building Amenities | Community Gardens |
| Structures | None |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Wood Frame |
| Community Features | Airport/Runway, Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights |
| Amenities Nearby | Airport/Runway, Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 2,103 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 195.37 sq m |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 9 |
| Lot Size: | 4,574 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.11 acres |
| Frontage: | 26 ft |
| Legal Description: | 1210843;12;73 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| 2pc Bathroom | 5`5" x 5`7" |
| Breakfast Nook | 8`9" x 8`10" |
| Dining Room | 16`5" x 8`0" |
| Family Room | 14`2" x 14`4" |
| Foyer | 10`1" x 10`1" |
| Kitchen | 8`9" x 12`7" |
| Living Room | 15`1" x 9`1" |
| Pantry | 3`11" x 4`1" |
| Pantry | 3`10" x 2`0" |
| 4pc Bathroom | 10`9" x 4`11" |
| 4pc Ensuite bath | 10`9" x 8`5" |
| Bedroom | 10`9" x 11`1" |
| Bedroom | 14`8" x 13`1" |
| Bedroom | 10`9" x 8`11" |
| Laundry | 5`8" x 5`4" |
| Bedroom - Primary | 11`10" x 15`2" |
| 4pc Bathroom | 7`6" x 4`11" |
| Bedroom | 10`4" x 12`7" |
| Bedroom | 10`4" x 12`7" |
| Kitchen | 6`8" x 12`2" |
| Game Room | 14`11" x 15`6" |
| Storage | 7`6" x 7`1" |
| Furnace/Utility Room | 10`11" x 9`5" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp