Residential For Sale in Calgary, Alberta
A rare opportunity to own in this well-maintained, friendly complex in Hawkwood. This beautiful two-bedroom walkout bungalow is a corner unit that features a flood of sunlight throughout the day. The open concept main floor features a large kitchen with granite counters and stainless steel appliances. The main floor also has a large office/den, main floor laundry and massive living room with enough room for a large dining room table. A gas fireplace and balcony also highlight the main floor, along with a four-piece bath separate from the primary bedroom. The primary bedroom is large enough for a king bed and offers the privacy of a four-piece ensuite. Another very spacious family room can be found in the lower level, which has another large secondary bedroom and four-piece bath. It also features a gas fireplace and private patio. While there is plenty of storage in the two-car attached garage, this home also has a very generous storage room in the lower level, with an an extra refrigerator for overflow items. The current owners had a new motor installed in the furnace and replaced the hot water tank. They also had all the Poly B plumbing removed from the home.
| Street Address: | 157 Hawkstone Manor NW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Hawkwood |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.13522630 |
| Longitude: | -114.17430580 |
| MLS® Number: | A2294301 |
| Price: | $585,000 |
| Property Area: | 1,149 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 1,149 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1992 |
| Listing Date: | Apr 02, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Semi Detached (Half Duplex) |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Attached |
| Appliances: | Dishwasher,Electric Stove,Microwave,Range Hood,Refrigerator,Washer/Dryer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | M-CGd44 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Schools Nearby,Shopping Nearby,Tennis Court(s) |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Semi Detached (Half Duplex) |
| Square Footage | 1,149 sqft |
| Community Name | Hawkwood |
| Subdivision Name | Hawkwood |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 4,435 sqft |
| Built in | 1992 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Above Grade | 2 |
| Total | 3 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Electric Stove, Microwave, Range Hood, Refrigerator, Washer/Dryer |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Hardwood |
| Features | Closet Organizers, Granite Counters, Kitchen Island, Open Floorplan, Pantry, Storage, Track Lighting |
| Construction Material | Wood Frame |
| Building Amenities | Clubhouse, Racquet Courts, Snow Removal, Trash, Visitor Parking |
| Structures | Balcony(s), Patio |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Wood Frame |
| Community Features | Schools Nearby, Shopping Nearby, Tennis Court(s) |
| Pets Allowed | Yes |
| Amenities Nearby | Schools Nearby, Shopping Nearby, Tennis Court(s) |
| Maintenance Fees | $527 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Common Area Maintenance, Insurance, Maintenance Grounds, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Snow Removal, Trash |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,149 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 106.74 sq m |
| Below Grade: | 775 sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Rooms Above Grade: | 4 |
| Lot Size: | 4,435 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.10 acres |
| Frontage: | 20 ft |
| Entrance | 10`10" x 4`11" |
| Bedroom | 11`9" x 4`11" |
| Laundry | 2`9" x 6`0" |
| 4pc Bathroom | 4`11" x 8`1" |
| Kitchen With Eating Area | 10`5" x 14`1" |
| Living/Dining Room Combination | 21`1" x 15`10" |
| Balcony | 7`8" x 9`3" |
| Bedroom - Primary | 11`8" x 14`1" |
| 3pc Ensuite bath | 7`3" x 8`1" |
| Storage | 12`1" x 13`2" |
| Furnace/Utility Room | 6`8" x 18`8" |
| 4pc Bathroom | 4`11" x 7`5" |
| Flex Space | 24`2" x 14`10" |
| Bedroom | 9`6" x 14`5" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp