Residential For Sale in Calgary, Alberta
OPEN HOUSE SATURDAY MAY 23 from 2-4 PM | JUMP, HOP & SKIP TO THE LRT! Exceptional Location WALK-OUT home with a SUNNY SOUTH BACKYARD in a quiet cul-de-sac location. Just a 5-MINUTE WALK TO THE C-TRAIN, YMCA (Gym & Swimming), LIBRARY, CARDEL REC CTR, a high school, 10 mins away from K-4 Somerset School, SOMERSET WATERPARK, tennis/pickleball courts, playgrounds, shopping, restaurants & coffee shops! This beautifully preserved home offers an ideal layout with no wasted space, abundant natural light, and a very private backyard surrounded by mature trees plus the added bonus of NO SIDEWALK TO SHOVEL. Step inside through the impressive vaulted entry and into the bright, open-concept main level designed for everyday living and entertaining. The spacious great room flows seamlessly into the kitchen featuring extensive cabinetry, a large sit-up island, corner pantry, reverse osmosis system, water softener, dishwasher (2023), and a gas stove (2024). The adjoining dining nook easily accommodates a full-size table and overlooks the backyard. Upstairs offers 3 Spacious Bedrooms including a primary retreat with a 4-piece ensuite & walkin closet, plus the convenience of upper-floor laundry. The fully unfinished WALK-OUT basement features large windows, rough-in plumbing for a future bathroom, and excellent potential for a family room, additional bedroom, or customized living space. Outside, enjoy the fully landscaped and fenced south-facing backyard with exceptional privacy. The oversized attached garage includes a newer garage door (2023). Major updates provide peace of mind, including GAF roof shingles with strong wind resistance and hail ratings, roof (2018), furnace (2021), hot water tank (2017), vinyl plank flooring and carpet (2018), new light fixtures, dishwasher (2023), and stove (2024). The location is outstanding with the Shawnessy Shopping District within walking distance which hosts 4 Major Grocery Chains Walmart, Superstore, Safeway & COOP plus Dollarama, Pet Stores, Dining, Schools, Medical & Dental Clinics, Movie Theatre & numerous more amenities. Quick access to major routes including Macleod Trail, Stoney Trail and transit connections makes commuting easy. A rare opportunity to own a move-in ready home with a walk-out basement, unbeatable convenience, & a fantastic family-friendly location!
| Street Address: | 11 Somerglen Place SW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Somerset |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 50.89821110 |
| Longitude: | -114.07400711 |
| MLS® Number: | A2312646 |
| Price: | $600,000 |
| Property Area: | 1,533 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,533 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1997 |
| Listing Date: | May 21, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stone,Vinyl Siding |
| Parking: | Double Garage Attached |
| Appliances: | Dishwasher,Garage Control(s),Gas Stove,Range Hood,Refrigerator,Washer/Dryer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-CG |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Tennis Court(s),Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,533 sqft |
| Community Name | Somerset |
| Subdivision Name | Somerset |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 4,101 sqft |
| Built in | 1997 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Above Grade | 3 |
| Total | 3 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dishwasher, Garage Control(s), Gas Stove, Range Hood, Refrigerator, Washer/Dryer, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Vinyl Plank |
| Features | Kitchen Island, Pantry |
| Construction Material | Stone, Vinyl Siding |
| Building Amenities | Other |
| Structures | Deck |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Stone, Vinyl Siding |
| Community Features | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Tennis Court(s), Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Tennis Court(s), Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,533 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 142.41 sq m |
| Main Level: | 705 sq ft |
| Upper Level: | 828 sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 7 |
| Lot Size: | 4,101 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.09 acres |
| Frontage: | 36 ft |
| Legal Description: | 9711066;17;42 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Foyer | 8`6" x 7`6" |
| Bedroom - Primary | 13`6" x 13`4" |
| Living Room | 15`4" x 13`3" |
| 4pc Ensuite bath | 8`3" x 5`4" |
| Kitchen | 9`11" x 12`0" |
| Bedroom | 11`1" x 12`1" |
| Dining Room | 8`8" x 13`9" |
| Bedroom | 10`9" x 14`7" |
| 2pc Bathroom | 4`11" x 5`11" |
| 4pc Bathroom | 8`3" x 10`7" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp