Residential For Sale in Calgary, Alberta
OPEN HOUSE SUNDAY MAY 17,2-4 AND MONDAY MAY 18 2-4. Restyled and remodelled top to bottom, this 1360 sq ft 3 bedroom up bungalow is ready for you to move in and enjoy all the many extras Silver Springs has to offer. This home is just a short walk to the ridge and city walking paths. From the moment you step inside you will notice the main living, dining and kitchen are open, with new patio doors off the dining area to the west yard, complete with all new landscaping and sod. Kitchen features quartz counters and eat up island, and new appliances. just down the hall is the newly created laundry room. There are 3 bedrooms on the main. Primary has walk through closet area to the 3 pc ensuite. There is all new flooring throughout with new tiles in the bathrooms and carpet in bedrooms. SIDE entrance offers easy access to the side yard BUT also offers a private entrance to the lower level. The all new basement consists of a large rec room with wet bar, a flex room, perfect for a playroom or workout space, a good sized bedroom and new 3 pc bathroom. New vinyl plank flooring throughout this level. Metal roofing ,all new exterior stucco, most windows new including basement egress window, new beam in dining room wall was removed, hot water tank 2026, HE furnace recently completed serviced , new fence, all permits obtained.
| Street Address: | 275 Silverview Way NW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Silver Springs |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.10124754 |
| Longitude: | -114.18599620 |
| MLS® Number: | A2312053 |
| Price: | $939,000 |
| Property Area: | 1,360 Sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 1,360 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1973 |
| Listing Date: | May 16, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stucco |
| Parking: | Double Garage Detached |
| Appliances: | Bar Fridge,Built-In Electric Range,Dishwasher,Dryer,Microwave Hood Fan |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-CG |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Pool |
| Heating: | Central |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,360 sqft |
| Community Name | Silver Springs |
| Subdivision Name | Silver Springs |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 6,490 sqft |
| Built in | 1973 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 3 |
| Total | 3 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Bar Fridge, Built-In Electric Range, Dishwasher, Dryer, Microwave Hood Fan |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Vinyl Plank |
| Features | Breakfast Bar, Kitchen Island, No Animal Home, Quartz Counters |
| Construction Material | Stucco |
| Structures | Front Porch |
| Cooling | None |
| Heating Type | Central |
| Exterior Finish | Stucco |
| Community Features | Park, Playground, Pool |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Pool |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,360 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 126.35 sq m |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Rooms Above Grade: | 6 |
| Lot Size: | 6,490 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.15 acres |
| Frontage: | 51 ft |
| Legal Description: | 1449LK;16;6 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| 4pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| 3pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| 3pc Ensuite bath | 0`0" x 0`0" |
| Living Room | 17`7" x 14`10" |
| Dining Room | 15`7" x 10`2" |
| Kitchen | 13`5" x 12`0" |
| Bedroom - Primary | 13`0" x 11`11" |
| Bedroom | 9`6" x 9`6" |
| Bedroom | 13`0" x 8`11" |
| Game Room | 20`2" x 24`10" |
| Bedroom | 12`0" x 12`3" |
| Flex Space | 13`4" x 16`8" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp