Residential For Sale in Calgary, Alberta
Tucked away in a quiet cul-de-sac within a vibrant, family-friendly community, this home offers the perfect blend of privacy and modern style. The sun-drenched, open-concept main floor immediately impresses with laminate plank flooring and a corner fireplace as the focal point The kitchen boasts a massive walk-in pantry, oversized microwave, and an abundance of cabinetry and countertops. A dedicated laundry room/spacious mudroom add effortless practicality to daily life. Upstairs, the vaulted bonus room provides an architectural focal point and the ultimate family hang-out space. It is thoughtfully separated from the primary retreat, which features a 4-piece ensuite with a makeup vanity, soaker tub, and a walk-in closet with custom organizers. Two additional well-sized bedrooms and a full main bath complete the upper level. The true standout is the fully developed walkout basement. Configured as a versatile (illegal) suite with its own kitchen, bedroom, and living/dining area, it offers private yard access—perfect for multi-generational living. With central A/C for summer and supplemental baseboard heat for cozy winters, comfort is guaranteed. Located just steps from Superstore, the 301 bus terminal, Vivo Recreation Centre, and scenic pathways, this is more than a home—it’s a total lifestyle upgrade.
| Street Address: | 21 Panamount Crescent NW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Panorama Hills |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.15616946 |
| Longitude: | -114.07054106 |
| MLS® Number: | A2304032 |
| Price: | $694,900 |
| Property Area: | 1,890 Sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 1,890 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2001 |
| Listing Date: | May 07, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Pending |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Attached |
| Appliances: | Central Air Conditioner,Dishwasher,Electric Stove,Garage Control(s),Oven,Range Hood,Refrigerator,Washer/Dryer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-G |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights |
| Heating: | Central,Fireplace(s),Forced Air |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,890 sqft |
| Community Name | Panorama Hills |
| Subdivision Name | Panorama Hills |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 5,554 sqft |
| Built in | 2001 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 18 days |
| Above Grade | 3 |
| Total | 4 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Central Air Conditioner, Dishwasher, Electric Stove, Garage Control(s), Oven, Range Hood, Refrigerator, Washer/Dryer |
| Flooring | Carpet, Laminate, Linoleum |
| Features | No Animal Home, No Smoking Home, Separate Entrance |
| Construction Material | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Building Amenities | None |
| Structures | Deck |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | Central, Fireplace(s), Forced Air |
| Exterior Finish | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 1,890 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 175.59 sq m |
| Main Level: | 825 sq ft |
| Upper Level: | 1,065 sq ft |
| Below Grade: | 825 sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 8 |
| Lot Size: | 5,554 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.13 acres |
| Frontage: | 26 ft |
| Legal Description: | 0110609;2;5 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Foyer | 47`7" x 23`4" |
| Flex Space | 0`0" x 0`0" |
| Living Room | 42`4" x 50`2" |
| Dining Room | 54`6" x 64`8" |
| Kitchen | 38`5" x 33`2" |
| 2pc Bathroom | 14`9" x 14`9" |
| Mud Room | 31`6" x 23`4" |
| Bonus Room | 57`1" x 50`10" |
| Bedroom - Primary | 43`0" x 40`8" |
| Walk-In Closet | 14`1" x 22`8" |
| 4pc Ensuite bath | 33`2" x 40`8" |
| Bedroom | 32`10" x 33`6" |
| Bedroom | 33`2" x 35`5" |
| 4pc Bathroom | 13`1" x 25`11" |
| Living/Dining Room Combination | 52`10" x 89`11" |
| Bedroom | 29`10" x 16`5" |
| 4pc Bathroom | |
| Pantry | 13`5" x 24`3" |
| Furnace/Utility Room | 23`4" x 31`10" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp