Residential For Sale in Calgary, Alberta
Welcome to this beautifully maintained, one-owner home in the sought-after lake community of Auburn Bay. Perfectly positioned on an oversized 4,090 sq. ft. lot, this property offers space, comfort, and a setting designed for enjoying long summer and fall evenings outdoors for kids, adults and your 4 legged friends. The fully landscaped yard creates an inviting extension of the home, ideal for relaxing or entertaining, while the double garage adds convenience and extra storage. Inside, the bright and open main floor is thoughtfully designed -with every square inch thoughtfully planned. The welcoming living room, anchored by a cozy fireplace, flows seamlessly into a central dining area—perfect for both daily routines and hosting guests. The kitchen is filled with natural light and offers a functional island for food preparation and casual meals. A convenient and privately placed two-piece powder room completes this level. Upstairs, you’ll find three well-proportioned bedrooms, including a comfortable primary retreat with its own full ensuite. The additional 2 bedrooms are served by the full 4 piece bath. Laundry is also conveniently located on the upper floor. The lower level adds valuable living space with a versatile family room, along with a generous storage area to keep everything organized. With a great walk score and close proximity to the amenities of both Auburn Bay and Mahogany, this home offers easy access to shopping, dining, schools, and recreation—making it an excellent choice for homeowners at every stage of life
| Street Address: | 114 Auburn Meadows Avenue SE |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Auburn Bay |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 50.89677454 |
| Longitude: | -113.94665659 |
| MLS® Number: | A2310123 |
| Price: | $557,500 |
| Property Area: | 1,355 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,355 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2016 |
| Listing Date: | May 19, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Semi Detached (Half Duplex) |
| MLS Status: | Pending |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Detached |
| Appliances: | Dishwasher,Electric Oven,Microwave Hood Fan,Refrigerator,Washer/Dryer,Water Softener,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-G |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Lake,Playground,Shopping Nearby,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Semi Detached (Half Duplex) |
| Square Footage | 1,355 sqft |
| Community Name | Auburn Bay |
| Subdivision Name | Auburn Bay |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 4,090 sqft |
| Built in | 2016 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 3 |
| Total | 3 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dishwasher, Electric Oven, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Washer/Dryer, Water Softener, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Tile, Vinyl Plank |
| Features | Built-in Features, Kitchen Island, No Animal Home, No Smoking Home, Quartz Counters, Storage, Vinyl Windows, Walk-In Closet(s) |
| Construction Material | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Building Amenities | Other |
| Structures | Deck |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Lake, Playground, Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Lake, Playground, Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 1,355 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 125.91 sq m |
| Main Level: | 663 sq ft |
| Upper Level: | 692 sq ft |
| Below Grade: | 617 sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 6 |
| Lot Size: | 4,090 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.09 acres |
| Frontage: | 27 ft |
| Living Room | 15`1" x 15`0" |
| Dining Room | 15`2" x 6`11" |
| Kitchen | 13`6" x 11`0" |
| 2pc Bathroom | 5`1" x 4`11" |
| Bedroom - Primary | 13`8" x 12`0" |
| 4pc Ensuite bath | 8`1" x 4`11" |
| Bedroom | 11`3" x 10`10" |
| 4pc Bathroom | 8`6" x 7`3" |
| Bedroom | 11`6" x 8`10" |
| Game Room | 18`2" x 13`1" |
| Storage | 18`8" x 18`5" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp