Condo For Sale in Airdrie, Alberta
This 2 bedroom, one bathroom is situated on the TOP FLOOR of this building with over 650+ square feet all on one level. No one above you! TWO spacious bedrooms within a quiet location in the complex. Dark kitchen with quartz counter tops. One parking stall right outside the front entry for quick access. Low condo fee's. A beautiful modern looking building with rustic colours. Walking park just around the corner as well. Investors please take a serious look at this price with low condo fee's for a long term investment opportunity.
| Street Address: | 9410, 403 Mackenzie Way SW |
| City: | Airdrie |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Airdrie |
| Subdivision: | Downtown |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.28791617 |
| Longitude: | -114.02299070 |
| MLS® Number: | A2300726 |
| Price: | $249,900 |
| Property Area: | 679 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 679 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2015 |
| Listing Date: | Apr 09, 2026 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Apartment |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stone,Stucco,Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Stall |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Electric Stove,Microwave,Refrigerator,Washer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | M3 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Schools Nearby,Shopping Nearby,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Baseboard,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Apartment |
| Storeys | 4 |
| Square Footage | 679 sqft |
| Community Name | Downtown |
| Subdivision Name | Downtown |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 2015 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Stall |
| Time on MLS Listing | 21 days |
| Above Grade | 2 |
| Total | 1 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Electric Stove, Microwave, Refrigerator, Washer |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Laminate |
| Features | Granite Counters, Vinyl Windows |
| Style | Attached |
| Construction Material | Stone, Stucco, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Building Amenities | Park, Trash, Visitor Parking |
| Structures | None |
| Cooling | None |
| Heating Type | Baseboard, Natural Gas |
| Exterior Finish | Stone, Stucco, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Park, Schools Nearby, Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | Restrictions, Cats OK, Dogs OK |
| Amenities Nearby | Park, Schools Nearby, Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $376 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Common Area Maintenance, Gas, Heat, Insurance, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Trash, Water |
| Parking Type | Stall |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Total Finished Area: | 679 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 63.10 sq m |
| Main Level: | 679 sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 4 |
| 4pc Bathroom | 7`4" x 4`11" |
| Bedroom | 9`10" x 8`10" |
| Kitchen | 8`3" x 9`2" |
| Laundry | 3`0" x 3`2" |
| Bedroom - Primary | 11`11" x 9`2" |
| Living/Dining Room Combination | 13`7" x 17`11" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp