Condo For Sale in Calgary, Alberta
Welcome to this truly one-of-a-kind top-floor 2-bedroom, 1-bathroom condo offering 799 sq ft of beautifully updated living space in the heart of Sunalta. Occupying an entire half of the upper level, this exceptional unit offers complete privacy with no shared walls. This is a rare find in condo living. Flooded with natural light, this home features windows in every room except the bathroom, and showcases unobstructed panoramic north views of Downtown Calgary and past the Children’s Hospital in the NW. And, thanks to Sunalta’s low-rise zoning, these views are here to stay. Pride of ownership is evident in all corners of this unit. The thoughtfully updated interior features new flooring throughout and a bright, open-concept design. The kitchen offers both style and function with stainless steel appliances, an island, and a built-in wine rack. The cozy fireplace adds warmth and charm to the living area, while a sliding glass door provides seamless access to the balcony. It’s the perfect space for entertaining. The primary bedroom is spacious and bright, featuring a large window and a walk-in closet with exceptional organization and storage. The second bedroom is generously sized and filled with natural light. Enjoy the added convenience of in-suite laundry with a new washer and dryer, along with a covered parking stall. Recent building updates include a new roof (2026), updated common area carpets and paint, and recently completed balconies. The board has also approved upcoming exterior stucco repair and painting for completion in April 2026. This unbeatable inner-city location is just moments from: Calgary Tennis Club (est. 1912), Scarboro parks & off-leash area, Bow River pathways & trails, Royal Sunalta Park & community amenities, Easy access to Calgary transit & major routes. Don’t miss this rare opportunity to own a quiet, top-floor retreat with no shared walls, incredible views, and unbeatable access to everything Calgary has to offer.
| Street Address: | 403, 1908 11 Avenue SW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Sunalta |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.04380300 |
| Longitude: | -114.10458680 |
| MLS® Number: | A2298132 |
| Price: | $239,000 |
| Property Area: | 799 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 799 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1971 |
| Listing Date: | Apr 01, 2026 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Apartment |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Brick,Concrete |
| Parking: | Assigned,Covered,Stall |
| Appliances: | Dryer,Electric Range,Microwave Hood Fan,Refrigerator,Washer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | M-H1 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Shopping Nearby,Tennis Court(s),Walking/Bike Paths |
| Heating: | Baseboard,Hot Water |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Apartment |
| Storeys | 4 |
| Square Footage | 799 sqft |
| Community Name | Sunalta |
| Subdivision Name | Sunalta |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 1971 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Assigned |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 2 |
| Total | 1 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dryer, Electric Range, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Washer |
| Flooring | Laminate, Tile |
| Features | Built-in Features, Closet Organizers, Granite Counters, Kitchen Island, No Smoking Home, See Remarks, Walk-In Closet(s) |
| Style | Attached |
| Construction Material | Brick, Concrete |
| Building Amenities | Storage |
| Structures | Balcony(s) |
| Cooling | None |
| Heating Type | Baseboard, Hot Water |
| Exterior Finish | Brick, Concrete |
| Community Features | Park, Playground, Shopping Nearby, Tennis Court(s), Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | Restrictions, Yes |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Shopping Nearby, Tennis Court(s), Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $686 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Common Area Maintenance, Heat, Insurance, Maintenance Grounds, Parking, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Residential Manager, Sewer, Snow Removal, Trash, Water |
| Parking Type | Assigned |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Total Finished Area: | 799 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 74.21 sq m |
| Main Level: | 799 sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| 4pc Bathroom | 4`11" x 7`0" |
| Bedroom | 9`8" x 11`0" |
| Dining Room | 12`6" x 9`11" |
| Kitchen | 9`3" x 11`0" |
| Laundry | 14`0" x 0`0" |
| Bedroom - Primary | 11`9" x 12`2" |
| Living Room | 13`6" x 8`6" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp