Residential For Sale in Vermilion, Alberta
Motivated Seller - Price Reduced! Affordable 3 Bedroom / 2 Bath Home with like new 24ft x 24ft Garage with concrete floor. Convenient & comfortable neighborhood close to Lakeland College. Beautiful trees and extra parking in driveway. Previous garden spot and Garden Shed. Call today, don’t delay! Vermilion is a wonderful stable community for people of all ages to live-in all year round, with many services on offer and activities to enjoy!
| Street Address: | 4517 53 Street |
| City: | Vermilion |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | T9X 1X9 |
| County/Parish: | Vermilion River, County of |
| Subdivision: | NONE |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 53.34882760 |
| Longitude: | -110.86052130 |
| MLS® Number: | A2230031 |
| Price: | $216,500 |
| Property Area: | 926 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 926 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1952 |
| Listing Date: | Jun 12, 2025 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Concrete,Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Detached,Off Street |
| Appliances: | Dryer,Refrigerator,Stove(s),Washer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R2- Residential |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Airport/Runway,Park,Playground,Pool,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 926 sqft |
| Community Name | NONE |
| Subdivision Name | NONE |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 7,150 sqft |
| Built in | 1952 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 221 days |
| Above Grade | 2 |
| Total | 2 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dryer, Refrigerator, Stove(s), Washer |
| Flooring | Hardwood, Linoleum |
| Features | See Remarks |
| Construction Material | Concrete, Wood Frame |
| Structures | Front Porch |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Concrete, Wood Frame |
| Community Features | Airport/Runway, Park, Playground, Pool, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights |
| Amenities Nearby | Airport/Runway, Park, Playground, Pool, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 926 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 86.03 sq m |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Lot Size: | 7,150 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.16 acres |
| Frontage: | 50 ft |
| Living Room | 15`9" x 10`10" |
| Dining Room | 15`10" x 6`10" |
| Kitchen | 15`10" x 12`2" |
| 4pc Bathroom | 7`2" x 6`2" |
| Bedroom | 10`10" x 7`10" |
| Bedroom | 10`10" x 9`3" |
| Bedroom | 14`3" x 9`9" |
| 3pc Bathroom | 8`4" x 6`4" |
| Game Room | 14`0" x 16`0" |
| Laundry | 8`3" x 23`5" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp