Condo For Sale in Edson, Alberta
This 2 bedroom, 2 bathroom condo in Place One is located in one of Edson's highly sought after family friendly neighbourhoods, Hillendale. It boasts an open concept floor plan. The kitchen is well appointed. Enjoy this living room is light filled with southern exposure and its large glass door access to the balcony. Stay extra warm and cozy in the winter months with the living room's gas fireplace. Primary suite features a full en-suite bathroom. This unit also boasts a second bedroom, full 4 piece bathroom and in-unit laundry. Hillendale has access to the Town of Edson's trail network, neighbourhood play ground & is in close proximity to the Edson Hospital.
| Street Address: | 302, 1615 41 Street |
| City: | Edson |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | T7E 0A7 |
| County/Parish: | Yellowhead County |
| Subdivision: | Edson |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 53.59604690 |
| Longitude: | -116.41054450 |
| MLS® Number: | A2197242 |
| Price: | $145,000 |
| Property Area: | 1,011 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,011 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2007 |
| Listing Date: | Feb 25, 2025 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Apartment |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stucco |
| Parking: | Parking Pad |
| Appliances: | None |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-4 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Playground,Sidewalks,Street Lights,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Radiant |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Apartment |
| Storeys | 4 |
| Square Footage | 1,011 sqft |
| Community Name | Edson |
| Subdivision Name | Edson |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 2007 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Parking Pad |
| Time on MLS Listing | 140 days |
| Above Grade | 2 |
| Total | 2 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | None |
| Flooring | Carpet, Linoleum |
| Features | Kitchen Island |
| Style | Attached |
| Construction Material | Stucco |
| Building Amenities | Elevator(s) |
| Structures | Balcony(s) |
| Cooling | None |
| Heating Type | Radiant |
| Exterior Finish | Stucco |
| Community Features | Playground, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | No |
| Amenities Nearby | Playground, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $566 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Common Area Maintenance, Gas, Heat, Insurance, Maintenance Grounds, Reserve Fund Contributions, Snow Removal, Trash, Water |
| Parking Type | Parking Pad |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Total Finished Area: | 1,011 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 93.92 sq m |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Rooms Above Grade: | 4 |
| Legal Description: | Condo Plan 0728900 Unit 27 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| 4pc Bathroom | 9`4" x 5`1" |
| 4pc Ensuite bath | 9`2" x 5`4" |
| Kitchen | 10`10" x 13`0" |
| Living Room | 20`7" x 13`0" |
| Bedroom - Primary | 19`6" x 10`9" |
| Bedroom | 11`1" x 11`1" |
| Laundry | 5`9" x 8`10" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp