Residential For Sale in Edson, Alberta
Close to down town. Single car garage. Nicely landscaped. Large fully fenced yard. Partial unfinished basement.
| Street Address: | 5021 6 Avenue |
| City: | Edson |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | T7E 1E7 |
| County/Parish: | Yellowhead County |
| Subdivision: | NONE |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 53.58449176 |
| Longitude: | -116.43473896 |
| MLS® Number: | A2160335 |
| Price: | $119,000 |
| Property Area: | 1,310 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 1,310 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1926 |
| Listing Date: | Aug 25, 2024 |
| Garage Spaces: | 1 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Metal Siding ,Wood Siding |
| Parking: | Alley Access,Single Garage Detached |
| Appliances: | Dryer,Refrigerator,Stove(s),Washer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | DC |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | None |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Water Source: | Public |
| Sewer: | Public Sewer |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,310 sqft |
| Community Name | NONE |
| Subdivision Name | NONE |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 7,000 sqft |
| Built in | 1926 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 370 days |
| Above Grade | 2 |
| Total | 1 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dryer, Refrigerator, Stove(s), Washer |
| Flooring | Laminate, Linoleum |
| Features | Ceiling Fan(s) |
| Construction Material | Metal Siding , Wood Siding |
| Structures | Deck |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Metal Siding , Wood Siding |
| Community Features | None |
| Amenities Nearby | None |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,310 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 121.69 sq m |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 4 |
| Lot Size: | 7,000 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.16 acres |
| Frontage: | 50 ft |
| 4pc Bathroom | 7`0" x 5`0" |
| Kitchen | 13`3" x 13`2" |
| Living Room | 13`8" x 19`4" |
| Entrance | 7`6" x 13`8" |
| Bedroom | 13`8" x 13`4" |
| Bedroom | 11`11" x 9`2" |
| Entrance | 5`3" x 17`11" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp