Condo For Sale in Edson, Alberta
Well maintained condo. Currently rented. Owner would consider a trade on a large bed truck or logging truck or Peterbilt type truck.
| Street Address: | 4, 506 41 Street |
| City: | Edson |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | T7E 1A2 |
| County/Parish: | Yellowhead County |
| Subdivision: | NONE |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 53.59048447 |
| Longitude: | -116.41229763 |
| MLS® Number: | A2161079 |
| Price: | $90,000 |
| Property Area: | 740 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 740 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1972 |
| Listing Date: | Aug 28, 2024 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Apartment |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stucco,Wood Frame |
| Parking: | Stall |
| Appliances: | Microwave,Refrigerator,Stove(s),Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-4 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | None |
| Heating: | Hot Water,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Water Source: | Public |
| Sewer: | Public Sewer |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Apartment |
| Storeys | 3 |
| Square Footage | 740 sqft |
| Community Name | NONE |
| Subdivision Name | NONE |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 1972 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Stall |
| Time on MLS Listing | 320 days |
| Above Grade | 2 |
| Total | 1 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Microwave, Refrigerator, Stove(s), Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Laminate |
| Features | Storage |
| Style | Attached |
| Construction Material | Stucco, Wood Frame |
| Building Amenities | Laundry, None |
| Structures | None |
| Cooling | None |
| Heating Type | Hot Water, Natural Gas |
| Exterior Finish | Stucco, Wood Frame |
| Community Features | None |
| Pets Allowed | No |
| Amenities Nearby | None |
| Maintenance Fees | $583 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Caretaker, Common Area Maintenance, Gas, Heat, Insurance, Parking, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Sewer, Snow Removal, Trash |
| Parking Type | Stall |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Total Finished Area: | 740 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 68.77 sq m |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Kitchen | 8`1" x 7`3" |
| Dining Room | 5`7" x 7`3" |
| Living Room | 10`10" x 11`1" |
| Entrance | 6`8" x 4`3" |
| Storage | 6`1" x 5`11" |
| Bedroom | 11`0" x 8`2" |
| Bedroom | 10`4" x 11`0" |
| 4pc Bathroom | 4`11" x 8`6" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp