Condo For Sale in Edson, Alberta
Don’t miss this beautifully upgraded 3-bedroom, 2-bathroom apartment-style condominium located on the second floor in the desirable Mountain Vista community. This spacious home features an open-concept kitchen and dining area, perfect for entertaining or family meals. The large living room boasts sliding doors that lead to your own private balcony, providing a great spot to relax and enjoy the view. The master bedroom includes a convenient 2-piece ensuite, while two additional well-sized bedrooms share a full 4-piece bathroom. Additional storage space ensures you have room for everything, and the location couldn’t be more ideal—close to schools, downtown, and shopping, making it a perfect choice for families or an excellent investment opportunity. Located in a secure building with onsite management.
| Street Address: | 217A, 5611 10 Avenue |
| City: | Edson |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | T7E 1R4 |
| County/Parish: | Yellowhead County |
| Subdivision: | NONE |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 53.58613400 |
| Longitude: | -116.44686600 |
| MLS® Number: | A2099380 |
| Price: | $104,999 |
| Property Area: | 983 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 983 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1975 |
| Listing Date: | Jan 02, 2024 |
| Garage Spaces: | 1 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Apartment |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Assigned,Off Street |
| Appliances: | Dishwasher,Microwave Hood Fan,Refrigerator,Stove(s) |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-3 - High Density Reside |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Golf,Playground,Pool,Schools Nearby |
| Heating: | Baseboard,Boiler,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Water Source: | Public |
| Sewer: | Public Sewer |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Apartment |
| Storeys | 3 |
| Square Footage | 983 sqft |
| Community Name | NONE |
| Subdivision Name | NONE |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 1975 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Assigned |
| Time on MLS Listing | 635 days |
| Above Grade | 3 |
| Total | 2 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dishwasher, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Stove(s) |
| Flooring | Linoleum, Vinyl |
| Features | Ceiling Fan(s) |
| Style | Attached |
| Construction Material | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Building Amenities | Laundry, Parking, Trash |
| Structures | Balcony(s) |
| Cooling | None |
| Heating Type | Baseboard, Boiler, Natural Gas |
| Exterior Finish | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Golf, Playground, Pool, Schools Nearby |
| Pets Allowed | Call |
| Amenities Nearby | Golf, Playground, Pool, Schools Nearby |
| Maintenance Fees | $575 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Caretaker, Common Area Maintenance, Maintenance Grounds, Parking, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Residential Manager, Security, Sewer, Snow Removal, Trash, Water |
| Parking Type | Assigned |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Total Finished Area: | 983 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 91.32 sq m |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Legal Description: | Condominium Plan 7821578, Unit 31 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Kitchen With Eating Area | 7`11" x 18`2" |
| Living Room | 11`6" x 19`9" |
| Bedroom - Primary | 9`9" x 10`9" |
| 2pc Ensuite bath | 0`0" x 0`0" |
| Bedroom | 9`0" x 11`11" |
| Bedroom | 13`2" x 8`9" |
| 4pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| Storage | 6`6" x 5`6" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp