Residential For Sale in Calgary, Alberta
Welcome to 33 Pump Hill Landing S.W., one of the most coveted and exclusive villas in Calgary. With over 3400 sq. ft. of total living space on two levels, this recently renovated unit has it all. A welcoming foyer greets you into a lovely open space with vaulted ceilings, hardwood floors and lots of natural light. The sleek kitchen is bright, features stainless appliances , an abundance of cupboard space, quartz counters and a breakfast bar overlooking the front garden. A spacious living room includes a wood burning fireplace and the separate dining area overlooks your West patio. The master suite includes a 5pc bathroom with double sinks, a huge walk in shower and a large soaker tub. Completing the main floor is a second bedroom or office, a 2 pc bath and the laundry room leading to your double attached garage. Downstairs features a huge rec room, new carpeting, a large bedroom, a 4 pc bathroom, a cozy gas fireplace and a very large storage area. This beautiful neighborhood is just minutes to shopping, schools, downtown, and this stunning home is available for immediate occupancy. Contact your favorite realtor for your private showing.
| Street Address: | 33 Pump Hill Landing SW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Pump Hill |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 50.97105296 |
| Longitude: | -114.10594497 |
| MLS® Number: | A2298133 |
| Price: | $985,000 |
| Property Area: | 1,700 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,700 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1988 |
| Listing Date: | Apr 03, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Semi Detached (Half Duplex) |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stone,Stucco,Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Attached |
| Appliances: | Central Air Conditioner,Dishwasher,Electric Oven,Garage Control(s),Gas Cooktop,Microwave,Range Hood,Refrigerator,Washer/Dryer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-CG |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Schools Nearby,Shopping Nearby |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Semi Detached (Half Duplex) |
| Square Footage | 1,700 sqft |
| Community Name | Pump Hill |
| Subdivision Name | Pump Hill |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 5,435 sqft |
| Built in | 1988 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Above Grade | 2 |
| Total | 3 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Central Air Conditioner, Dishwasher, Electric Oven, Garage Control(s), Gas Cooktop, Microwave, Range Hood, Refrigerator, Washer/Dryer, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Hardwood |
| Features | Ceiling Fan(s), Central Vacuum, Closet Organizers, Granite Counters, No Animal Home, No Smoking Home, Skylight(s), Storage, Vaulted Ceiling(s) |
| Construction Material | Stone, Stucco, Wood Frame |
| Building Amenities | None |
| Structures | Rear Porch |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Stone, Stucco, Wood Frame |
| Community Features | Schools Nearby, Shopping Nearby |
| Pets Allowed | Yes |
| Amenities Nearby | Schools Nearby, Shopping Nearby |
| Maintenance Fees | $0 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Professional Management, Reserve Fund Contributions, See Remarks |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 1,700 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 157.94 sq m |
| Below Grade: | 1,702 sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Lot Size: | 5,435 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.12 acres |
| Legal Description: | 8711679;20;3 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Kitchen | 36`5" x 73`6" |
| Living Room | 34`5" x 77`5" |
| Bedroom | 34`1" x 44`7" |
| Laundry | 20`0" x 55`9" |
| Game Room | 75`2" x 71`6" |
| Storage | 118`1" x 72`6" |
| 4pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| Dining Room | 44`0" x 36`1" |
| Bedroom - Primary | 33`9" x 57`1" |
| Bedroom | 33`2" x 51`6" |
| 2pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| 5pc Ensuite bath | 0`0" x 0`0" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp