Residential For Sale in Calgary, Alberta
Welcome to this stunning, meticulously maintained home in Sherwood offering nearly 4,000 sq ft of beautifully developed living space, perfectly designed for modern family living. Situated on a desirable corner lot with views of the pond and greenspace, this home blends elegance, functionality, and comfort. The open-concept main floor showcases rich hardwood and tile flooring, a grand front entrance, and impressive floor-to-ceiling windows that flood the space with natural light. The chef-inspired kitchen features stainless steel appliances, a gas cooktop, an oversized island (56” x 87”), and a custom-built pantry. A thoughtfully designed mudroom/laundry area, stylish 2-piece powder room, and a private den with sliding French doors complete the main level. The dining area is enhanced with a built-in coffee and wine bar, while the living room offers a striking floor-to-ceiling tiled accent wall with gas fireplace and TV. A dramatic open-to-below staircase leads to the upper level, where you’ll find a spacious bonus room with vaulted ceilings, wet bar, and Lexan glass safety guard—ideal for families with young children. The luxurious primary suite features a custom walk-through closet and spa-inspired 5-piece ensuite with soaker tub, dual vanities, and a walk-in shower. Two additional generously sized bedrooms, both with walk-in closets, and a full 4-piece bath complete the upper floor. The fully finished basement offers even more living space with a large recreation room and wet bar, a fourth bedroom, 3-piece bathroom, and a versatile flex room. Enjoy outdoor living in the fully landscaped and fenced yard with a large deck, perfect for entertaining. This home is pet and family-friendly and located steps from scenic pathways and greenspace. Recent upgrades include new shingles, siding, and eavestroughs (2025), new appliances (2023), and luxurious wool carpet (2023). Complete with a double attached garage, this exceptional home truly has it all.
| Street Address: | 546 Sherwood Boulevard NW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Sherwood |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.16522862 |
| Longitude: | -114.15193893 |
| MLS® Number: | A2295395 |
| Price: | $1,139,000 |
| Property Area: | 2,827 Sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 2,827 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2015 |
| Listing Date: | Mar 26, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stone,Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Attached |
| Appliances: | Built-In Oven,Central Air Conditioner,Dishwasher,Dryer,Gas Cooktop,Microwave,Range Hood,Refrigerator,Washer,Water Softener,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-G |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Pond,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Fireplace(s),Forced Air |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 2,827 sqft |
| Community Name | Sherwood |
| Subdivision Name | Sherwood |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 6,469 sqft |
| Built in | 2015 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 8 days |
| Above Grade | 3 |
| Total | 4 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Built-In Oven, Central Air Conditioner, Dishwasher, Dryer, Gas Cooktop, Microwave, Range Hood, Refrigerator, Washer, Water Softener, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Hardwood, Tile |
| Features | Built-in Features, Closet Organizers, Double Vanity, French Door, Granite Counters, High Ceilings, Kitchen Island, Open Floorplan, Pantry, Quartz Counters, Soaking Tub, Vaulted Ceiling(s), Vinyl Windows, Walk-In Closet(s), Wet Bar |
| Construction Material | Stone, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Structures | Deck, Patio |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | Fireplace(s), Forced Air |
| Exterior Finish | Stone, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Park, Playground, Pond, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Pond, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 2,827 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 262.61 sq m |
| Main Level: | 1,254 sq ft |
| Upper Level: | 1,572 sq ft |
| Below Grade: | 1,169 sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 9 |
| Lot Size: | 6,469 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.15 acres |
| Frontage: | 48 ft |
| Legal Description: | 1312495;13;18 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Den | 7`8" x 9`10" |
| Dining Room | 14`0" x 8`0" |
| Foyer | 8`8" x 4`10" |
| Kitchen | 12`7" x 18`7" |
| Living Room | 14`6" x 18`7" |
| Laundry | 9`11" x 9`5" |
| Pantry | 5`1" x 12`7" |
| 2pc Bathroom | 4`11" x 4`10" |
| 4pc Bathroom | 9`0" x 4`11" |
| 5pc Ensuite bath | 14`4" x 15`1" |
| Bedroom | 15`0" x 11`0" |
| Bedroom | 13`10" x 10`9" |
| Family Room | 20`1" x 19`6" |
| Bedroom - Primary | 15`1" x 18`5" |
| Walk-In Closet | 11`7" x 8`10" |
| 3pc Bathroom | 4`9" x 9`4" |
| Bedroom | 12`10" x 9`11" |
| Game Room | 25`11" x 25`11" |
| Furnace/Utility Room | 7`9" x 9`4" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp