Condo For Sale in Calgary, Alberta
**Open House Sat and Sun from 2-4pm** Enjoy breathtaking south-facing views, from the Rockies all the way to South Health Campus, from this beautifully updated condo in Sienna Park Green Village! As you enter, it’s hard not to be drawn straight to the views—but once you look around, you’ll appreciate the beautifully renovated interior. The kitchen features stainless steel appliances, ample counter space, and refinished cabinetry that instantly elevates the space. The living room is perfectly positioned to take in the views and opens onto a spacious balcony complete with a natural gas hookup. The primary bedroom offers a peaceful retreat with a bay window showcasing the view, generous closet space, and a 3-piece ensuite. The second bedroom is also well-sized and works perfectly as a guest room, office, or hobby space. Updated flooring runs throughout, with stylish vinyl plank in the main living areas and cozy carpet in both bedrooms. The entire home has also been painted – there is nothing to do but move in! Additional benefits include in-suite laundry, a conveniently located underground parking stall near the entrance to the parkade and a separate storage locker just down the hall. Residents of Sienna Park Green enjoy access to an impressive clubhouse and amenities centre, including a fitness area, games room with pool tables and shuffleboard, library, fireplace lounge, dining space, and a full kitchen for social gatherings. A guest suite is also available for visiting family and friends. There are social activities such as coffee gatherings, yoga, games and more in the complex as well. Sienna Park Green Village is 55+ and does not allow pets (other than birds or fish) in the apartments. Ideally located with quick access to Stoney Trail, and just a short drive to shopping and everyday amenities, this home offers both comfort and convenience in a well-maintained complex.
| Street Address: | 2301, 2301 Sienna Park Green SW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Signal Hill |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.02449503 |
| Longitude: | -114.18669744 |
| MLS® Number: | A2315909 |
| Price: | $339,000 |
| Property Area: | 983 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 983 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1998 |
| Listing Date: | May 29, 2026 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Apartment |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Brick,Stucco,Wood Frame |
| Parking: | Assigned,Heated Garage,Underground |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Electric Stove,Range Hood,Refrigerator,Washer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | M-C1 d75 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Shopping Nearby,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Baseboard |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Apartment |
| Storeys | 3 |
| Square Footage | 983 sqft |
| Community Name | Signal Hill |
| Subdivision Name | Signal Hill |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 1998 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Underground |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 2 |
| Total | 2 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Electric Stove, Range Hood, Refrigerator, Washer, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Vinyl Plank |
| Features | Ceiling Fan(s), No Animal Home, No Smoking Home |
| Style | Attached |
| Construction Material | Brick, Stucco, Wood Frame |
| Building Amenities | Bicycle Storage, Car Wash, Clubhouse, Elevator(s), Fitness Center, Guest Suite, Parking, Party Room, Storage, Visitor Parking |
| Structures | Balcony(s) |
| Cooling | None |
| Heating Type | Baseboard |
| Exterior Finish | Brick, Stucco, Wood Frame |
| Community Features | Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | No |
| Amenities Nearby | Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $650 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Common Area Maintenance, Heat, Insurance, Maintenance Grounds, Parking, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Sewer, Snow Removal, Trash, Water |
| Parking Type | Underground |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Total Finished Area: | 983 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 91.29 sq m |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Legal Description: | 9813132;114 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Kitchen | 11`11" x 8`11" |
| Dining Room | 11`11" x 7`11" |
| Living Room | 12`8" x 11`11" |
| Bedroom - Primary | 16`4" x 12`4" |
| Bedroom | 13`0" x 8`11" |
| 4pc Bathroom | 9`10" x 6`3" |
| 3pc Ensuite bath | 6`4" x 6`4" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp