Residential For Sale in Calgary, Alberta
Court ordered sale – this 1030 square foot bungalow is being sold as-is and needs work. Ideal for the right buyer looking to invest some sweat equity and restore this home into a great family residence. Located in a friendly neighbourhood with great neighbours who are looking forward to welcoming new owners. This is a solid opportunity for a buyer ready to take on a project and create long-term value.
| Street Address: | 608 Aboyne Crescent NE |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Abbeydale |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.06069420 |
| Longitude: | -113.93361660 |
| MLS® Number: | A2315637 |
| Price: | $370,000 |
| Property Area: | 1,030 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 1,030 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1978 |
| Listing Date: | May 28, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Other |
| Parking: | Double Garage Detached |
| Appliances: | See Remarks |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-CG |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Other |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,030 sqft |
| Community Name | Abbeydale |
| Subdivision Name | Abbeydale |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 5,080 sqft |
| Built in | 1978 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 2 |
| Total | 1 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | See Remarks |
| Flooring | Carpet |
| Features | See Remarks |
| Construction Material | Other |
| Structures | None |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Other |
| Community Features | Other |
| Amenities Nearby | Other |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,030 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 95.69 sq m |
| Main Level: | 1,030 sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 4 |
| Lot Size: | 5,080 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.12 acres |
| Frontage: | 52 ft |
| Kitchen | 10`4" x 9`7" |
| Living Room | 14`1" x 12`9" |
| Bedroom - Primary | 13`2" x 11`0" |
| Bedroom | 10`7" x 9`3" |
| 4pc Bathroom |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp