Residential For Sale in Calgary, Alberta
*OPEN HOUSE SATURDAY MAY 30 12-2pm* This beautifully maintained 3-bedroom, 2 full bathroom home offers over 1,700 sq. ft. of developed living space across two levels and truly reflects pride of ownership. Recent updates and renovations enhance both comfort and style, making this a perfect option for families or first-time buyers. Step inside to discover stunning laminate flooring with a warm, natural grain that flows seamlessly throughout the upper level of the home. The open-concept kitchen and dining area features stylish beadboard accent walls and is equipped with newer stainless steel appliances—ideal for everyday living and entertaining. The bright and spacious lower level boasts large windows that flood the space with natural light. Here you’ll find a versatile flex room with over 9-foot ceilings and doors for added privacy—perfect as a media room, home office, or easily converted into a 4th bedroom. A generous third bedroom and a full second bathroom complete the lower level. Enjoy outdoor living in the private backyard, featuring a two-tier deck and green space with no direct neighbour on one side, offering added privacy. Convenient alley access leads to a parking pad. New roof installed in 2025. Situated on a quiet crescent, this home benefits from additional privacy thanks to the adjacent alley and lack of direct neighbour on one side. The location is ideal for families—just steps from playgrounds, community gardens, playing fields, and ball diamonds. Within walking distance to Nose Creek Elementary, North Trail High School, and Notre Dame High School, as well as amenities including Superstore, Vivo Recreation Centre, shopping, dining, and theatre options. Quick easy access to Stony Trail and Deerfoot for commuting and getting around the city. This is an exceptional opportunity to own a welcoming, well-cared-for home in a highly convenient and family-friendly community. Perfect single family home to get into home ownership!
| Street Address: | 20 Covepark Close NE |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Coventry Hills |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.16499661 |
| Longitude: | -114.05795170 |
| MLS® Number: | A2315561 |
| Price: | $499,999 |
| Property Area: | 895 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 895 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2003 |
| Listing Date: | May 29, 2026 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding |
| Parking: | Off Street,Parking Pad |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Electric Range,Microwave,Range Hood,Refrigerator,Washer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-G |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Schools Nearby,Shopping Nearby,Street Lights |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 895 sqft |
| Community Name | Coventry Hills |
| Subdivision Name | Coventry Hills |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 3,379 sqft |
| Built in | 2003 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Off Street |
| Above Grade | 2 |
| Total | 2 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Electric Range, Microwave, Range Hood, Refrigerator, Washer, Window Coverings |
| Flooring | Laminate |
| Features | See Remarks |
| Construction Material | Vinyl Siding |
| Structures | Deck |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Vinyl Siding |
| Community Features | Schools Nearby, Shopping Nearby, Street Lights |
| Amenities Nearby | Schools Nearby, Shopping Nearby, Street Lights |
| Parking Type | Off Street |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Total Finished Area: | 895 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 83.13 sq m |
| Main Level: | 835 sq ft |
| Below Grade: | 771 sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Lot Size: | 3,379 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.08 acres |
| Frontage: | 28 ft |
| Legal Description: | 0210891;18;57 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Entrance | 6`1" x 7`2" |
| Living Room | 10`5" x 20`0" |
| Dining Room | 8`6" x 9`8" |
| Kitchen | 8`10" x 10`4" |
| Bedroom - Primary | 9`9" x 15`9" |
| Bedroom | 9`1" x 9`9" |
| 4pc Bathroom | 5`0" x 8`9" |
| Flex Space | 16`6" x 17`10" |
| Bedroom | 11`0" x 12`0" |
| 4pc Bathroom | 6`7" x 8`9" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp