Residential For Sale in Calgary, Alberta
Welcome to 13919 Evergreen Street - a beautiful family home, with a NEWER ROOF (2020), great central location - just blocks to Fish Creek Park. Enjoy your west facing backyard with extended deck and loads of privacy. Entering the house, you will enjoy the beautiful foyer, grand vaulted ceilings, a main floor office, and formal living room / dining room. Enjoy the large family room with fireplace, with an open floor plan into the kitchen and eating nook. This home includes a main floor laundry room, as well as west windows with loads of natural light soaring through. With a lovely opening up to the 2nd floor, you will find the master bedroom offers 5-pc ensuite w/ tub, separate shower, and walk-in closet, 2 other generous sized bedrooms & 4-pc bath. The fully finished basement of 1184 sq. ft has tons of space, 4th bedroom, and 4 pc bath. A great house with everything you need for a growing family
| Street Address: | 13919 Evergreen Street SW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Evergreen |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 50.92808485 |
| Longitude: | -114.09521035 |
| MLS® Number: | A2315096 |
| Price: | $795,900 |
| Property Area: | 2,106 Sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 2,106 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1991 |
| Listing Date: | May 26, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Brick,Vinyl Siding |
| Parking: | Double Garage Attached |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Electric Stove,Garage Control(s),Microwave,Refrigerator,Washer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-G |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 2,106 sqft |
| Community Name | Evergreen |
| Subdivision Name | Evergreen |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 7,018 sqft |
| Built in | 1991 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 3 |
| Total | 4 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Electric Stove, Garage Control(s), Microwave, Refrigerator, Washer, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Hardwood |
| Features | Ceiling Fan(s), Chandelier, French Door, Granite Counters, No Animal Home, No Smoking Home, See Remarks, Vaulted Ceiling(s) |
| Construction Material | Brick, Vinyl Siding |
| Structures | Deck, See Remarks |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Brick, Vinyl Siding |
| Community Features | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 2,106 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 195.65 sq m |
| Main Level: | 1,310 sq ft |
| Upper Level: | 795 sq ft |
| Below Grade: | 1,184 sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 8 |
| Lot Size: | 7,018 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.16 acres |
| Frontage: | 53 ft |
| Legal Description: | 9012516;2;1 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Living Room | 13`0" x 11`10" |
| Kitchen | 11`9" x 11`3" |
| Breakfast Nook | 8`11" x 8`5" |
| Dining Room | 14`0" x 11`10" |
| Office | 10`3" x 8`4" |
| Family Room | 17`9" x 15`11" |
| Laundry | 12`7" x 5`11" |
| Bedroom - Primary | 15`5" x 12`0" |
| Bedroom | 12`3" x 9`1" |
| Bedroom | 9`11" x 9`11" |
| 5pc Ensuite bath | 13`0" x 10`4" |
| 2pc Bathroom | 4`11" x 4`5" |
| 4pc Bathroom | 8`7" x 4`11" |
| 4pc Bathroom | 9`10" x 8`4" |
| Bedroom | 11`10" x 11`2" |
| Flex Space | 24`10" x 18`6" |
| Furnace/Utility Room | 13`0" x 9`3" |
| Walk-In Closet | 6`9" x 4`9" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp