Condo For Sale in Calgary, Alberta
A rare Beltline showstopper, fully renovated from top to bottom, this bright third-floor corner unit faces Connaught Off-Leash Park and offers beautiful downtown views from the wrap-around, south-facing balcony. Tucked on a quiet street, this one truly delivers the perfect blend of style, sunlight, and unbeatable inner-city lifestyle. This 2 bedroom, 1 bathroom condo is rich in detail, featuring coffered ceilings throughout and recessed lighting, a refined finish typically reserved for high-end homes, along with hardwood flooring and a beautifully updated kitchen with granite countertops and quality cabinetry. You’ll also appreciate the added comfort and convenience of built-in speakers throughout the unit, central vacuum, and new carpet recently installed in the bedrooms. At the entry, in addition to the main coat closet, you’ll find a large storage closet that offers excellent storage and can easily double as a small workshop or hobby area. The in-suite laundry area is thoughtfully designed with a laundry sink and shelving for extra storage, keeping everything neat and functional. As you move down the hall, the layout opens into a massive open-concept living space that seamlessly connects the kitchen, dining, and living areas, making it perfect for entertaining. One of the best features is the wrap-around south-facing balcony, providing sunshine throughout the day and incredible park and city views. The unit also includes one heated parking stall with its own electrical outlet. This location is hard to beat with easy walking access to 17th Avenue, cafés, restaurants, shops, professional services, and everything that makes the Beltline so vibrant.
| Street Address: | 302, 1208 14 Avenue SW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Beltline |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.04053229 |
| Longitude: | -114.08938426 |
| MLS® Number: | A2314642 |
| Price: | $317,000 |
| Property Area: | 854 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 854 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1980 |
| Listing Date: | May 26, 2026 |
| Garage Spaces: | 1 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Apartment |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Brick,Concrete |
| Parking: | Parkade,Stall,Underground |
| Appliances: | Dishwasher,Electric Stove,Garburator,Microwave Hood Fan,Refrigerator,Washer/Dryer Stacked,Window Coverings,Wine Refrigerator |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | CC-MHX |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Baseboard |
| Cooling: | Other |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Apartment |
| Storeys | 7 |
| Square Footage | 854 sqft |
| Community Name | Beltline |
| Subdivision Name | Beltline |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 1980 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Underground |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 2 |
| Total | 1 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Electric Stove, Garburator, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Washer/Dryer Stacked, Window Coverings, Wine Refrigerator |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Hardwood |
| Features | Ceiling Fan(s), Central Vacuum, Chandelier, Granite Counters, Jetted Tub, No Animal Home, No Smoking Home, Open Floorplan, Recessed Lighting, Storage, Track Lighting, Wired for Sound |
| Style | Attached |
| Construction Material | Brick, Concrete |
| Building Amenities | Bicycle Storage, Elevator(s), Garbage Chute, Secured Parking, Trash |
| Structures | Balcony(s), Wrap Around |
| Cooling | Other |
| Heating Type | Baseboard |
| Exterior Finish | Brick, Concrete |
| Community Features | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | Restrictions, Yes |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $753 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Common Area Maintenance, Heat, Insurance, Interior Maintenance, Maintenance Grounds, Parking, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Security, Sewer, Snow Removal, Trash |
| Parking Type | Underground |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Total Finished Area: | 854 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 79.32 sq m |
| Main Level: | 854 sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 6 |
| Legal Description: | 8010907;8 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Entrance | 3`8" x 8`6" |
| Kitchen | 8`0" x 11`4" |
| Dining Room | 6`7" x 12`10" |
| Living Room | 12`0" x 12`7" |
| Bedroom - Primary | 9`7" x 13`10" |
| Bedroom | 10`4" x 12`3" |
| Laundry | 5`2" x 7`4" |
| Workshop | 3`4" x 3`9" |
| 4pc Bathroom | 5`0" x 7`4" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp