Condo For Sale in Okotoks, Alberta
Welcome to this truly one-of-a-kind townhouse in the heart of Cimarron offering an unbeatable location and an unforgettable entertaining space. This beautifully maintained home features a single attached garage, 3 bedrooms upstairs, 2.5 bathroom, and a bright open-concept main floor with updated neutral laminate flooring throughout.The furnace and hot water tank were both replaced approximately six years ago, offering added comfort and peace of mind. Appliances are one year old. Located in one of Okotoks most convenient communities, this home is within walking distance to everyday amenities including Walmart, Sobeys, restaurants, shopping, coffee shops, schools, playgrounds, and urgent care. St. Mary’s School and junior high school are just around the corner, while Costco is only a quick 5-minute drive away. Everything you need is truly within reach. What makes this property unforgettable is the phenomenal professionally finished basement featuring the famous “Blind Squirrel Pub” — a fully themed entertainment space unlike anything else on the market. Designed as the ultimate place to relax and entertain, this incredible area offers a custom wet bar, pub-style seating, refrigerator, microwave, large screen TV, games area with dart board, military-inspired museum-style décor, and an amazing atmosphere that feels like your own private getaway. The entire Blind Squirrel Pub comes fully furnished and equipped, including décor, tables, dishes, glasses, coffee makers, blenders, forks, knives, and accessories — completely turnkey and ready to enjoy from day one. The lower level also includes a spacious 3-piece bathroom with shower and additional space under the stairs ideal for a desk or office setup. A rare opportunity to own a home full of personality, charm, and one-of-a-kind entertaining space in an exceptional Okotoks location.
| Street Address: | 102 Cimarron Trail |
| City: | Okotoks |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Foothills County |
| Subdivision: | Cimarron |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 50.70762797 |
| Longitude: | -113.96942341 |
| MLS® Number: | A2314001 |
| Price: | $399,900 |
| Property Area: | 1,284 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,284 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2004 |
| Listing Date: | May 22, 2026 |
| Garage Spaces: | 1 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Row/Townhouse |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Single Garage Attached |
| Appliances: | Bar Fridge,Dishwasher,Dryer,Electric Range,Microwave,Refrigerator |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | NC |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Fireplace(s),Forced Air |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Row/Townhouse |
| Square Footage | 1,284 sqft |
| Community Name | Cimarron |
| Subdivision Name | Cimarron |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 1,648 sqft |
| Built in | 2004 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 3 |
| Total | 3 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Bar Fridge, Dishwasher, Dryer, Electric Range, Microwave, Refrigerator |
| Flooring | Carpet, Laminate |
| Features | Open Floorplan, Vinyl Windows, Walk-In Closet(s), Wet Bar |
| Style | Attached |
| Construction Material | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Building Amenities | None |
| Structures | Patio |
| Cooling | None |
| Heating Type | Fireplace(s), Forced Air |
| Exterior Finish | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | Yes |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $340 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Amenities of HOA/Condo, Common Area Maintenance, Insurance, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Snow Removal |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,284 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 119.26 sq m |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 7 |
| Lot Size: | 1,648 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.04 acres |
| Frontage: | 23 ft |
| Legal Description: | UNIT |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Foyer | 4`6" x 4`6" |
| Kitchen | 10`2" x 8`0" |
| Living Room | 17`10" x 9`4" |
| Dining Room | 10`10" x 8`10" |
| 2pc Bathroom | 7`2" x 3`0" |
| Bedroom - Primary | 19`2" x 9`7" |
| Walk-In Closet | 6`2" x 4`11" |
| Bedroom | 11`5" x 9`5" |
| Walk-In Closet | 4`11" x 4`11" |
| Bedroom | 9`4" x 6`3" |
| 4pc Bathroom | 9`4" x 4`10" |
| Game Room | 19`3" x 6`6" |
| 3pc Bathroom | 9`5" x 6`3" |
| Laundry | 8`10" x 6`0" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp