Residential For Sale in Calgary, Alberta
***OPEN HOUSE SAT May23rd 2-4pm & Sun May 24th 11:30-12:30***Welcome to this bright and spacious bi-level on a quiet street in desirable Citadel! Don’t let the square footage fool you — the soaring vaulted ceilings, abundant natural light, and excellent open-concept layout make this home feel incredibly spacious. Freshly painted throughout, including the ceilings and exterior trim, this home offers a clean and refreshed feel. The main level features a generous living space, functional kitchen and dining area, large primary bedroom, and full bath. The bright lower level includes two large bedrooms, a second full bathroom, and comfortable rec room. Recent updates include shingles (approx. 2020), furnace (2018), and some newer appliances. Double attached garage. Fantastic location with quick access to Stoney Trail, Country Hills Blvd, shopping, parks, great schools, and major amenities. Exceptional value in sought-after NW Calgary!
| Street Address: | 24 Citadel Close NW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Citadel |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.14274480 |
| Longitude: | -114.17060750 |
| MLS® Number: | A2313824 |
| Price: | $524,900 |
| Property Area: | 1,097 Sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,097 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1993 |
| Listing Date: | May 22, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Attached |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Electric Stove,Garage Control(s),Range Hood,Refrigerator,Washer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-CG |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,097 sqft |
| Community Name | Citadel |
| Subdivision Name | Citadel |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 4,305 sqft |
| Built in | 1993 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 1 |
| Total | 2 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Electric Stove, Garage Control(s), Range Hood, Refrigerator, Washer, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Tile |
| Features | Breakfast Bar, High Ceilings, Open Floorplan, Vaulted Ceiling(s) |
| Construction Material | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Structures | Deck |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights |
| Amenities Nearby | Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 1,097 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 101.87 sq m |
| Main Level: | 1,097 sq ft |
| Below Grade: | 1,015 sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Rooms Above Grade: | 3 |
| Lot Size: | 4,305 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.10 acres |
| Frontage: | 38 ft |
| Legal Description: | 9312426;12;57 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| 4pc Bathroom | 8`6" x 10`4" |
| Kitchen | 9`8" x 11`3" |
| Living Room | 18`2" x 20`1" |
| Bedroom - Primary | 15`8" x 14`11" |
| 3pc Bathroom | 8`6" x 9`4" |
| Bedroom | 12`10" x 10`7" |
| Bedroom | 9`1" x 12`8" |
| Bedroom | 12`8" x 10`6" |
| Game Room | 12`7" x 20`6" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp