Residential For Sale in Calgary, Alberta
Welcome to 140 Howse Avenue NE in Livingston — Bright & Beautiful Upgraded Home in a Prime Location! This well-maintained, contemporary open-concept home, built in 2017 by Morrison Homes, is ideally located just off Stoney Trail in Calgary’s Northeast. Livingston Calgary is a vibrant, family-friendly community offering parks, pathways, schools, and excellent amenities. Enjoy the convenience of being just a 2-minute walk to the community hub and bus stop, with close proximity to parks, schools, and shopping, plus quick access to major routes for an easy commute. Inside, you’ll find a bright south-facing living room filled with natural sunlight, creating a warm and inviting space. This 3-bedroom, 2.5-bathroom home features a modern kitchen with quartz countertops, stainless steel appliances, a large pantry, and durable laminate flooring. The cozy electric fireplace and large windows enhance the main living area. Additional highlights include a mudroom, central air conditioning, central vacuum, humidifier, and a low-maintenance landscaped backyard. The home also offers a detached double-car garage and a basement with 9-foot ceilings, ready for future development. This non-smoking, no-pets home has been exceptionally well cared for, including recent washer and dryer. A move-in-ready home in a welcoming community—don’t miss this fantastic opportunity!
| Street Address: | 140 Howse Avenue NE |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Livingston |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.18778708 |
| Longitude: | -114.06809226 |
| MLS® Number: | A2313723 |
| Price: | $669,900 |
| Property Area: | 1,839 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,839 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2017 |
| Listing Date: | May 22, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Concrete,Stone,Vinyl Siding |
| Parking: | Double Garage Detached,Off Street |
| Appliances: | Central Air Conditioner,Dishwasher,Electric Stove,Microwave,Range Hood,Refrigerator,Washer/Dryer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-G |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Clubhouse,Park,Playground,Pond,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Tennis Court(s),Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,839 sqft |
| Community Name | Livingston |
| Subdivision Name | Livingston |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 2,809 sqft |
| Built in | 2017 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 3 |
| Total | 3 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Central Air Conditioner, Dishwasher, Electric Stove, Microwave, Range Hood, Refrigerator, Washer/Dryer |
| Flooring | Carpet, Concrete, Laminate, Tile |
| Features | Bathroom Rough-in, Open Floorplan, Pantry, Vinyl Windows |
| Construction Material | Concrete, Stone, Vinyl Siding |
| Building Amenities | None |
| Structures | Front Porch |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Concrete, Stone, Vinyl Siding |
| Community Features | Clubhouse, Park, Playground, Pond, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Tennis Court(s), Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Clubhouse, Park, Playground, Pond, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Tennis Court(s), Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,839 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 170.86 sq m |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 7 |
| Lot Size: | 2,809 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.06 acres |
| Frontage: | 26 ft |
| Legal Description: | 1612929;3;8 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Entrance | 6`7" x 5`0" |
| Living Room | 16`3" x 14`7" |
| Kitchen | 15`4" x 12`5" |
| Dining Room | 11`7" x 12`11" |
| Pantry | 5`7" x 6`10" |
| Mud Room | 7`4" x 5`8" |
| Laundry | 6`3" x 5`7" |
| 2pc Bathroom | 4`7" x 5`6" |
| Bonus Room | 13`4" x 10`11" |
| Bedroom | 9`9" x 9`5" |
| Bedroom | 9`10" x 9`5" |
| 4pc Bathroom | 8`1" x 4`11" |
| Walk-In Closet | 7`0" x 5`3" |
| Bedroom - Primary | 13`4" x 11`8" |
| 3pc Ensuite bath | 12`5" x 4`11" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp