Residential For Sale in Rural Foothills County, Alberta
Are you a most discerning buyer? Do you have an eye for true quality? Looking for that Premier Property? This Estate Home and world class Equestrian Facility is all of that and more! Custom 4600 square foot Builder designed home with nothing but the finest construction and finishing's throughout including an oversized 3 car attached garage. No small matter that you have a 180 degree downtown City of Calgary Skyline view! There is an extensive list available of all the explicit details that make this home so uniquely special. Some of those things are the triple pane Loewen windows, spray foam insulation, ICF Styrofoam block foundation, In floor radiant heat in the lower level and garage, baseboard heat on the main floor, Life Breath fresh air system, hot water on demand, filtered water faucet in both kitchens and upper ensuite baths, hand picked custom lighting, Grohe bathroom fixtures in all bathrooms, Turkish marble flooring and showers, white oak flooring imported from the eastern USA, epoxy flooring in lower level, hand made custom black walnut counter in powder room, hand made steel and glass custom doors into the office, water softener and reverse osmosis water filtration, energy efficient design and build of house to have solar gain in winter and overhang in summer, 10 ft ceiling on main floor and 9 ft in lower level, clear fir ceiling inside and outside on the porch, Meile induction cook top, Meile oven and convection microwave, Subzero fridge, three washers and dryers, heat pump air conditioning on main floor. Now, what about the rest to this Estate property? Well, from the moment you enter this very productive 66 acres through the electric gate on the paved drive, you will see the professionally thought out 34 x 60 ft insulated and heated (radiant tube) barn with eight 12' x 12' stalls and individual turnout stalls, wash stall, custom made doors with 4 ' x 8' windows, custom hand made fir siding, bathroom, tack room with washer dryer, attached shavings storage, 5 large skylights, attached 16' x 75' lean to shop and garage. Enclosed alleyway leads to the incredible 74' X 200' insulated heated dream indoor arena featuring GGT footing and new double pane windows. Enjoy summer days surrounded by the beautiful pond in the 140' x 250' outdoor arena with recently topped up GGT footing and gride system for maximum drainage. Complete the package with 40' x 60' hay/ equipment storage shed. Nothing can compare to this home and facility. WOW!!! Only 12 minutes to Spruce Meadows and 8 minutes to Stoney Trail. If you have been looking for something this outstanding then here it is!
| Street Address: | 266098 128 Street W |
| City: | Rural Foothills County |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Foothills County |
| Subdivision: | NONE |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 50.80679524 |
| Longitude: | -114.18440940 |
| MLS® Number: | A2313191 |
| Price: | $6,997,500 |
| Property Area: | 2,515 Sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 4 |
| Living Area: | 2,515 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2016 |
| Listing Date: | May 20, 2026 |
| Garage Spaces: | 3 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | See Remarks,Silent Floor Joists,Stucco |
| Parking: | Electric Gate,Garage Door Opener,Garage Faces Side,Guest,Heated Garage,Insulated,Paved,Triple Garage Attached |
| Appliances: | Built-In Oven,Built-In Refrigerator,Convection Oven,Dishwasher,Induction Cooktop,Instant Hot Water,Microwave,Range Hood,Washer/Dryer,Water Conditioner,Water Softener,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | AG |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Schools Nearby,Shopping Nearby |
| Heating: | Baseboard,Boiler,In Floor,Fireplace(s),Natural Gas |
| Cooling: | Other |
| Water Source: | Well |
| Sewer: | Septic Field,Septic Tank |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 2,515 sqft |
| Community Name | NONE |
| Subdivision Name | NONE |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 2,879,316 sqft |
| Built in | 2016 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 2 |
| Total | 5 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Built-In Oven, Built-In Refrigerator, Convection Oven, Dishwasher, Induction Cooktop, Instant Hot Water, Microwave, Range Hood, Washer/Dryer, Water Conditioner, Water Softener, Window Coverings |
| Flooring | Hardwood, See Remarks |
| Features | Central Vacuum, Closet Organizers, Double Vanity, Kitchen Island, No Smoking Home, Quartz Counters, See Remarks |
| Construction Material | See Remarks, Silent Floor Joists, Stucco |
| Structures | Patio, See Remarks, Wrap Around |
| Cooling | Other |
| Heating Type | Baseboard, Boiler, In Floor, Fireplace(s), Natural Gas |
| Exterior Finish | See Remarks, Silent Floor Joists, Stucco |
| Community Features | Schools Nearby, Shopping Nearby |
| Amenities Nearby | Schools Nearby, Shopping Nearby |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 10 |
| Total Finished Area: | 2,515 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 233.61 sq m |
| Main Level: | 2,515 sq ft |
| Below Grade: | 2,180 sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Full Bathrooms: | 4 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 6 |
| Lot Size: | 2,879,316 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 66.10 acres |
| Living Room | 27`11" x 18`2" |
| Kitchen | 21`1" x 14`10" |
| Dining Room | 14`7" x 12`4" |
| Office | 10`7" x 9`8" |
| 2pc Bathroom | 8`0" x 4`10" |
| Bedroom - Primary | 14`5" x 14`9" |
| 5pc Ensuite bath | 10`6" x 8`11" |
| Walk-In Closet | 6`11" x 8`5" |
| Bedroom | 16`5" x 13`10" |
| 4pc Ensuite bath | 9`8" x 9`5" |
| Walk-In Closet | 8`5" x 5`2" |
| Laundry | 20`4" x 10`0" |
| Bedroom | 20`9" x 13`3" |
| Walk-In Closet | 15`6" x 12`9" |
| 4pc Ensuite bath | 9`5" x 8`11" |
| Game Room | 40`2" x 20`6" |
| Family Room | 20`8" x 13`8" |
| Bedroom | 17`4" x 12`1" |
| 3pc Bathroom | 8`8" x 7`5" |
| Other | 17`5" x 11`4" |
| Storage | 10`1" x 7`7" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp