Condo For Sale in Calgary, Alberta
Welcome to this beautifully fully Renovated End Unit Townhome in Citadel ! Nestled on a quiet residential street in the desirable family-friendly community of Citadel in the Palisades. An end unit townhome offers over 2,270 sq. ft. of developed living space and exceptional curb appeal. Thoughtfully updated in light contemporary tones with stylish feature wall accents, this home showcases numerous upgrades, including: Exotic engineered hardwood flooring on all three levels, new carpet in all 3 bedrooms, updated baseboards, Fresh paint, new lighting, new rear door and window trim throughout, plus brand-new WINDOWS(except Basement and Door Windows) • A fully renovated kitchen with sleek cabinetry, granite countertops, and Samsung stainless steel appliances—including fridge, dishwasher, electric stove, and commercial-style hood fan • Updated bathrooms featuring new granite counters, modern vanities, toilets, and flooring • A fully developed basement with the same engineered hardwood flooring • Professionally cleaned ductwork and furnace The functional, family-friendly layout features 3 bedrooms, 2.5 bathrooms, and a redesigned kitchen ideal for both daily living and entertaining. Enjoy a cozy family room with fireplace, a bright living room, a separate dining area, and a large basement flex space perfect for recreation, games, or a home office. The laundry area includes a new Samsung front-loading washer and dryer. Outside, you’ll find a private fenced yard, a spacious double detached garage, and a paved rear lane for easy access. Well-managed condo (replaced windows, includes lawn care (front and rear), and snow removal—offering low-maintenance living at its best). With quick access to Stoney Trail, schools, parks, shopping, dining, and transit, this move-in ready gem is a must-see. Welcome home to style, space, and convenience
| Street Address: | 227 Citadel Lane NW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Citadel |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.14266431 |
| Longitude: | -114.18273501 |
| MLS® Number: | A2312775 |
| Price: | $554,900 |
| Property Area: | 1,562 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,562 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1995 |
| Listing Date: | May 20, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Row/Townhouse |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Brick,Concrete,Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Alley Access,Double Garage Detached,Garage Door Opener,Garage Faces Rear,Rear Drive |
| Appliances: | Dishwasher,Electric Stove,Garage Control(s),Gas Water Heater,Range Hood,Refrigerator,Washer/Dryer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | M-C1 d75 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights |
| Heating: | Fireplace(s),Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Row/Townhouse |
| Square Footage | 1,562 sqft |
| Community Name | Citadel |
| Subdivision Name | Citadel |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 2,574 sqft |
| Built in | 1995 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Above Grade | 3 |
| Total | 3 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dishwasher, Electric Stove, Garage Control(s), Gas Water Heater, Range Hood, Refrigerator, Washer/Dryer |
| Flooring | Carpet, Hardwood |
| Features | Chandelier, Closet Organizers, No Animal Home, No Smoking Home, Open Floorplan, Pantry, Quartz Counters, Soaking Tub, Vinyl Windows |
| Style | Attached |
| Construction Material | Brick, Concrete, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Building Amenities | Park, Parking, Playground |
| Structures | Deck, Front Porch |
| Cooling | None |
| Heating Type | Fireplace(s), Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Brick, Concrete, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights |
| Pets Allowed | Yes |
| Amenities Nearby | Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights |
| Maintenance Fees | $512 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Common Area Maintenance, Insurance, Maintenance Grounds, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Snow Removal, Trash |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,562 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 145.09 sq m |
| Main Level: | 803 sq ft |
| Upper Level: | 759 sq ft |
| Below Grade: | 711 sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 7 |
| Lot Size: | 2,574 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.06 acres |
| Frontage: | 26 ft |
| Legal Description: | 9510508;36 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| 2pc Bathroom | 6`6" x 4`10" |
| Family Room | 16`1" x 10`9" |
| Kitchen | 16`1" x 9`5" |
| Living/Dining Room Combination | 22`0" x 13`9" |
| Pantry | 2`2" x 2`6" |
| Foyer | 6`2" x 6`2" |
| Bedroom - Primary | 13`9" x 11`5" |
| Bedroom | 11`9" x 9`8" |
| Bedroom | 10`11" x 10`2" |
| 4pc Bathroom | 8`7" x 4`11" |
| 4pc Ensuite bath | 8`5" x 8`5" |
| Walk-In Closet | 8`7" x 5`6" |
| Game Room | 22`8" x 19`2" |
| Family Room | 13`2" x 12`4" |
| Storage | 15`3" x 6`10" |
| Furnace/Utility Room | 14`6" x 7`0" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp