Condo For Sale in Calgary, Alberta
One of the larger floor plans in the building with CONDO FEES that INCLUDE ELECTRICITY, HEAT, AND WATER, which helps keep your monthly costs more predictable and saves you money every month. Recent updates: 2026 BRAND NEW CONDO BOARD APPROVED FLOORING, FRESH 2026 PAINT, NEW LIGHT FIXTURES, giving the home a bright, fresh, modern feel from the moment you walk in. TOP FLOOR LOCATION means no one living above you. The new paint pairs well with the sunny SOUTH exposure natural light. The thoughtful layout features 2 bedrooms , 2 full bathrooms, 1 Titled Underground Parking, a functional kitchen with ample counter space and storage, and convenient in suite laundry. This floor plan has room for a dining area. Enjoy the large balcony, perfect for morning coffee, evening downtime, or soaking up the sun. Located in the well managed condod, this home is close to parks, pathways, schools, Shawnessy shopping, Fish Creek Park, Stoney Trail, Macleod Trail, and the Somerset Bridlewood LRT station. With all the recent updates and move in ready condition, this is one of the best value opportunities in Bridlewood. Book your private showing today. Disclaimer: Some images were virtually staged and indicated on the picture for illustrative purposes only. Furniture and decor have been digitally added. Walls, flooring, ceiling, doors, and permanent fixtures have not been altered.
| Street Address: | 2408, 8 BRIDLECREST Drive SW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Bridlewood |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 50.90603530 |
| Longitude: | -114.11776790 |
| MLS® Number: | A2312769 |
| Price: | $274,900 |
| Property Area: | 852 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 852 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2008 |
| Listing Date: | May 20, 2026 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Apartment |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Mixed,Wood Frame |
| Parking: | Titled,Underground |
| Appliances: | Dishwasher,Electric Stove,Garage Control(s),Range Hood,Refrigerator,Washer/Dryer Stacked |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | M-2 d162 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights |
| Heating: | Baseboard |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Apartment |
| Storeys | 4 |
| Square Footage | 852 sqft |
| Community Name | Bridlewood |
| Subdivision Name | Bridlewood |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 2008 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Underground |
| Above Grade | 2 |
| Total | 2 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Electric Stove, Garage Control(s), Range Hood, Refrigerator, Washer/Dryer Stacked |
| Flooring | Laminate, Tile |
| Features | Ceiling Fan(s), Kitchen Island, No Animal Home, No Smoking Home, Open Floorplan |
| Style | Attached |
| Construction Material | Mixed, Wood Frame |
| Building Amenities | Elevator(s), Parking, Visitor Parking |
| Structures | Balcony(s) |
| Cooling | None |
| Heating Type | Baseboard |
| Exterior Finish | Mixed, Wood Frame |
| Community Features | Park, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights |
| Pets Allowed | No |
| Amenities Nearby | Park, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights |
| Maintenance Fees | $439 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Common Area Maintenance, Electricity, Heat, Maintenance Grounds, Trash, Water |
| Parking Type | Underground |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Total Finished Area: | 852 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 79.14 sq m |
| Main Level: | 852 sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| 4pc Bathroom | 5`1" x 8`6" |
| 4pc Ensuite bath | 7`9" x 4`11" |
| Bedroom | 10`2" x 12`3" |
| Dining Room | 13`7" x 14`5" |
| Kitchen | 9`11" x 8`11" |
| Living Room | 13`8" x 14`2" |
| Bedroom - Primary | 12`1" x 10`9" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp