Condo For Sale in Calgary, Alberta
Welcome to Penthouse Living in Sunalta! This spacious and open 2-bedroom penthouse unit offers the perfect blend of inner-city convenience and serene, turn-key comfort. Because you are on the top floor of the building, you enjoy total peace of mind with absolutely no overhead foot traffic or noise from above units. Incredibly well-cared-for and freshly painted in a neutral decor palette, the home features a brilliant open floor plan highlighted by beautiful dark walnut engineered hardwood floors flowing throughout. The sharp contemporary kitchen boasts designer espresso maple shaker-style cabinets, a timeless tiled backsplash, stylish pot and pendulum lighting, and a matching 4-piece black appliance package. The theme continues into the serene 4-piece bathroom, which features a relaxing soaker tub surrounded by elegant ceramic tile. Situated in a remarkably quiet building, this condo offers ultimate convenience with an assigned parking stall located right behind the property, allowing for quick and easy access straight inside. The location is an absolute standout for an active lifestyle—enjoy effortless walking distance to local shopping, the Sunalta LRT Station, the Calgary Tennis Club (CTC), and the heart of downtown Calgary, while staying just steps from the beautiful Bow River pathway system. Whether you are a first-time buyer or looking for a savvy urban investment, this spotless penthouse is ready for you to move right in.
| Street Address: | 402, 1828 12 Avenue SW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Sunalta |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.04282762 |
| Longitude: | -114.10340571 |
| MLS® Number: | A2312736 |
| Price: | $219,900 |
| Property Area: | 717 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 717 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1978 |
| Listing Date: | May 19, 2026 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Apartment |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stucco |
| Parking: | Stall |
| Appliances: | Dishwasher,Microwave Hood Fan,Refrigerator,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | M-C2 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Playground,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Tennis Court(s) |
| Heating: | Baseboard |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Apartment |
| Storeys | 4 |
| Square Footage | 717 sqft |
| Community Name | Sunalta |
| Subdivision Name | Sunalta |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 1978 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Stall |
| Above Grade | 2 |
| Total | 1 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Window Coverings |
| Flooring | Ceramic Tile, Hardwood |
| Features | Kitchen Island, Open Floorplan |
| Style | Attached |
| Construction Material | Stucco |
| Building Amenities | Laundry |
| Structures | Balcony(s) |
| Cooling | None |
| Heating Type | Baseboard |
| Exterior Finish | Stucco |
| Community Features | Playground, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Tennis Court(s) |
| Pets Allowed | Restrictions |
| Amenities Nearby | Playground, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Tennis Court(s) |
| Maintenance Fees | $635 Semi-Monthly |
| Maintenance Fees Include | Heat, Insurance, Parking, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Sewer, Snow Removal, Water |
| Parking Type | Stall |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Total Finished Area: | 717 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 66.62 sq m |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Legal Description: | 0613372;17 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| 4pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| Bedroom | 11`2" x 10`7" |
| Bedroom | 12`4" x 11`0" |
| Foyer | 6`2" x 3`6" |
| Kitchen | 16`2" x 6`6" |
| Living Room | 16`2" x 11`8" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp