Residential For Sale in Airdrie, Alberta
Welcome home to this beautifully maintained home.OWN YOUR HOME AND LOT! PIE SHAPED lot comes with a POOL IN THE BACKYARD. Home is Located in the family-friendly community of Big Springs, Airdrie, AB. Pride of ownership shows throughout this property. Very easy access to the highway QE11 walking distance to shopping, schools and dog parks,pathways, Genesis Place and East Lake. Patio on the side is a nice relaxing atmosphere great for the summer nights. 3 Bedrooms, 1 Bathroom. Front drive for parking. Lots of windows, let in natural light! The kitchen comes with Stainless Steel and Black appliances wall oven,countertop range, ample amount of cupboards, generous amount of counter space, island w/3 bar stools.Furnace room/pantry. The front Living room has a passthrough into the kitchen and french glass doors. The dining room and Family room have cabinets and bookcases staying with the home. The 4pc bathroom/ Laundry room has a cheater door that leads into Primary Bedroom. There is a door off the PrImary Bedroom that leads in the back yard and has a walk-in closet. In the addition there are 2 good sized bedrooms, and a storage room. 2015 shingles, 2008 Furnace, 2009 hot water tank. This home is a must to see! Call to book your private showing today!
| Street Address: | 124 BIG SPRINGS Drive SE |
| City: | Airdrie |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Airdrie |
| Subdivision: | Big Springs |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.28046970 |
| Longitude: | -113.99745481 |
| MLS® Number: | A2312597 |
| Price: | $329,900 |
| Property Area: | 1,245 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 1,245 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1976 |
| Listing Date: | May 19, 2026 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding |
| Parking: | Driveway,Front Drive,Off Street,On Street |
| Appliances: | Built-In Oven,Built-In Range,Dishwasher,Refrigerator,Washer/Dryer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | DC-16-C |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby |
| Heating: | Central,Natural Gas |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,245 sqft |
| Community Name | Big Springs |
| Subdivision Name | Big Springs |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 4,122 sqft |
| Built in | 1976 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Driveway |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 3 |
| Total | 1 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Built-In Oven, Built-In Range, Dishwasher, Refrigerator, Washer/Dryer, Window Coverings |
| Flooring | Vinyl Plank |
| Features | Bookcases, Breakfast Bar, Ceiling Fan(s), Kitchen Island, Pantry |
| Construction Material | Vinyl Siding |
| Structures | Patio |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | Central, Natural Gas |
| Exterior Finish | Vinyl Siding |
| Community Features | Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby |
| Amenities Nearby | Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby |
| Parking Type | Driveway |
| Total Parking Spaces | 3 |
| Total Finished Area: | 1,245 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 115.65 sq m |
| Main Level: | 1,245 sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 7 |
| Lot Size: | 4,122 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.09 acres |
| Frontage: | 36 ft |
| Living Room | 15`4" x 13`4" |
| Kitchen | 10`7" x 14`11" |
| Dining Room | 7`4" x 9`2" |
| Family Room | 13`4" x 8`8" |
| Bedroom - Primary | 10`5" x 13`3" |
| Bedroom | 10`5" x 10`5" |
| Bedroom | 10`9" x 10`5" |
| 4pc Bathroom |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp