Residential For Sale in Calgary, Alberta
This home is a dream - beautiful views - sunny south-facing orientation – double attached garage - complete privacy and quiet in this elegant walkout bungalow. From the moment you enter, your eye is drawn to the backdrop of trees and tranquil pond. This home has been beautifully upgraded with high-end features including brand new luxury vinyl plank flooring throughout the main floor, plush carpet downstairs, gorgeous quartz countertops in the updated kitchen and ensuite, a double oven induction range, window coverings, air conditioning and fresh paint. Practical updates in the last 2 years include a new roof, garage door, and hot water heater. The main floor features a spacious primary bedroom with a full ensuite and walk-in closet, a second bedroom or office, an additional full bathroom, living room with gas fireplace, kitchen, dining, and laundry, creating the opportunity for one-floor living. The walk-out lower level offers room for guests or family with a large bedroom, an expansive family room, a third full bathroom, and abundant storage space/flex room. Outdoor living is just as impressive, with two exceptional spaces - a main-floor balcony overlooking the gentle ripples of the pond, or a secluded ground-floor patio that offers complete privacy to sit and unwind. For outdoor enthusiasts, this home is ideally located adjacent to walking trails and bike paths, with the convenience of local groceries, amenities, and major roadways. Immaculately maintained and located in an exceptionally well-managed condominium complex, this is a rare lifestyle opportunity you won’t want to miss. This home is truly move-in ready!
| Street Address: | 149 Edgeridge Terrace NW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Edgemont |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.13913429 |
| Longitude: | -114.13187083 |
| MLS® Number: | A2312248 |
| Price: | $949,900 |
| Property Area: | 1,269 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 1,269 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1999 |
| Listing Date: | May 21, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Semi Detached (Half Duplex) |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stucco,Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Attached,Off Street |
| Appliances: | Central Air Conditioner,Dishwasher,Dryer,Electric Range,Garage Control(s),Microwave,Range Hood,Washer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | M-C1 d75 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Pond,Schools Nearby,Shopping Nearby,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Fireplace(s),Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Semi Detached (Half Duplex) |
| Square Footage | 1,269 sqft |
| Community Name | Edgemont |
| Subdivision Name | Edgemont |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 1999 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Above Grade | 1 |
| Total | 3 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Central Air Conditioner, Dishwasher, Dryer, Electric Range, Garage Control(s), Microwave, Range Hood, Washer, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Vinyl Plank |
| Features | Central Vacuum, Crown Molding, Jetted Tub, Kitchen Island, Open Floorplan, Quartz Counters, Storage, Walk-In Closet(s) |
| Construction Material | Stucco, Wood Frame |
| Building Amenities | Other, Parking, Visitor Parking |
| Structures | Deck, Front Porch, Patio |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | Fireplace(s), Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Stucco, Wood Frame |
| Community Features | Park, Pond, Schools Nearby, Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | Restrictions, Dogs OK, Yes |
| Amenities Nearby | Park, Pond, Schools Nearby, Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $588 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Amenities of HOA/Condo, Common Area Maintenance, Insurance, Maintenance Grounds, Parking, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Snow Removal, Trash |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 1,269 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 117.93 sq m |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Rooms Above Grade: | 6 |
| Legal Description: | 9911358;195 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| 4pc Bathroom | 6`3" x 8`6" |
| Den | 11`5" x 13`6" |
| 4pc Ensuite bath | 13`4" x 9`5" |
| Dining Room | 10`11" x 15`6" |
| Foyer | 8`6" x 6`9" |
| Kitchen | 8`5" x 16`8" |
| Laundry | 9`6" x 6`10" |
| Living Room | 15`8" x 14`7" |
| Bedroom - Primary | 15`2" x 13`7" |
| Walk-In Closet | 6`4" x 6`4" |
| 3pc Bathroom | 7`8" x 5`4" |
| Bedroom | 10`11" x 14`3" |
| Family Room | 18`3" x 24`6" |
| Flex Space | 26`4" x 23`2" |
| Storage | 5`10" x 5`11" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp