Residential For Sale in Calgary, Alberta
Redesigned and stylishly renovated top to bottom, THIS home is just waiting for you. A welcoming 1348 sq ft bilevel, with new front walk invites you to the expanded new porch and entrance . Once inside you will notice the soaring ceilings with skylights, main living space open to dining room and kitchen. Cabinetry is white shaker style with light wood accents and quartz counter surfaces throughout. Garden door of dining area leads to private west fenced backyard, deck and garage. Main floor comprises of the Primary bedroom with walk in closet and 4 pc ensuite plus second bedroom. Laundry is conveniently located on the main floor. with hook ups in basement if needed. The bright and open lower level has 2 more bedrooms, large rec room with feature electric fireplace, flex room and a mudroom with WALK UP to the west yard. . All permits have been obtained, new electrical, mechanics, furnace, hotwater tank and AC.shingles cement walk and exterior stucco all 2025/26 Be the first to view
| Street Address: | 1115 Lake Wapta Road SE |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Lake Bonavista |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 50.94541849 |
| Longitude: | -114.03891442 |
| MLS® Number: | A2312157 |
| Price: | $1,224,900 |
| Property Area: | 1,348 Sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 1,348 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1969 |
| Listing Date: | May 21, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stucco |
| Parking: | Double Garage Detached |
| Appliances: | Bar Fridge,Dishwasher,Dryer,Gas Cooktop,Microwave,Oven-Built-In,Range Hood,Refrigerator,Washer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-CG |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Lake,Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby |
| Heating: | Central,Natural Gas |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,348 sqft |
| Community Name | Lake Bonavista |
| Subdivision Name | Lake Bonavista |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 6,049 sqft |
| Built in | 1969 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Above Grade | 2 |
| Total | 3 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Bar Fridge, Dishwasher, Dryer, Gas Cooktop, Microwave, Oven-Built-In, Range Hood, Refrigerator, Washer |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Vinyl Plank |
| Features | Bar, Double Vanity, High Ceilings, No Animal Home, No Smoking Home, Quartz Counters, Vaulted Ceiling(s), Walk-In Closet(s), Wet Bar |
| Construction Material | Stucco |
| Building Amenities | Park, Recreation Facilities |
| Structures | Front Porch, Rear Porch |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | Central, Natural Gas |
| Exterior Finish | Stucco |
| Community Features | Lake, Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby |
| Amenities Nearby | Lake, Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,348 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 125.23 sq m |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Lot Size: | 6,049 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.14 acres |
| Frontage: | 51 ft |
| Legal Description: | 5942JK;6;25 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| 4pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| 4pc Ensuite bath | 0`0" x 0`0" |
| 3pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| Kitchen | 14`2" x 11`2" |
| Living Room | 15`1" x 17`2" |
| Dining Room | 14`9" x 8`10" |
| Bedroom - Primary | 15`5" x 12`8" |
| Bedroom | 12`3" x 10`11" |
| Bedroom | 13`0" x 10`0" |
| Bedroom | 10`9" x 9`0" |
| Game Room | 12`10" x 15`10" |
| Office | 9`7" x 8`1" |
| Mud Room | 9`5" x 8`1" |
| Flex Space | 11`9" x 12`7" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp