Residential For Sale in Calgary, Alberta
Welcome to this well maintained 4 bedroom and 2 full bath bi-level in desirable Oakridge. This home is being offered for the first time in 47 years. There is direct access to the walking/bike paths through the back gate which is amazing. The ground level deck with the included gazebo overlooks the beautifully landscaped back yard. The home features an oversized double detached heated garage (23’ x 21’). The dog run is hidden behind the garage with a doggy door into the garage for your furry friends or just use the space for storage. Inside you will find many updates from over the years. The windows circa 2002, Lennox furnace 2002 (serviced annually and just serviced), on demand hot water system 2015 (just serviced), water softener circa 2020 (serviced May 1st), roof shingles replaced 4 to 5 years ago, kitchen appliances are about 4 years old. The kitchen is bright and cheery with a built in nook. The traditional L-shaped living room and dining room are spacious for entertaining family and guests. The main floor is finished off with 2 good sized bedrooms and a 4 piece bath. The basement is ready for entertaining with a large family room with large windows and a wet bar. 2 additional bedrooms and another 4 piece bath complete this level. Tons of storage options! Elementary/Junior High School is just down the street as well as the Oakridge Community Centre with outdoor tennis courts. Easy access to main routes and shopping too. Don’t miss out on this opportunity to make this home your own.
| Street Address: | 3139 Oakwood Drive SW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Oakridge |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 50.96613380 |
| Longitude: | -114.13507781 |
| MLS® Number: | A2311984 |
| Price: | $625,000 |
| Property Area: | 1,098 Sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,098 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1972 |
| Listing Date: | May 21, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Wood Frame |
| Parking: | Additional Parking,Double Garage Detached,Driveway,Front Drive,Heated Garage,Oversized |
| Appliances: | Dishwasher,Electric Range,Freezer,Garage Control(s),Microwave Hood Fan,Refrigerator,Water Softener,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-CG |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,098 sqft |
| Community Name | Oakridge |
| Subdivision Name | Oakridge |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 6,038 sqft |
| Built in | 1972 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Above Grade | 2 |
| Total | 2 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Electric Range, Freezer, Garage Control(s), Microwave Hood Fan, Refrigerator, Water Softener, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Linoleum |
| Features | Built-in Features, Closet Organizers, Storage, Tankless Hot Water, Wet Bar |
| Construction Material | Wood Frame |
| Structures | Deck, Pergola |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Wood Frame |
| Community Features | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 1,098 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 101.96 sq m |
| Main Level: | 1,098 sq ft |
| Below Grade: | 856 sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Lot Size: | 6,038 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.14 acres |
| Frontage: | 55 ft |
| Legal Description: | 8026JK;6;28 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Living Room | 16`7" x 13`5" |
| Kitchen With Eating Area | 14`4" x 11`6" |
| Dining Room | 9`7" x 8`11" |
| Bedroom - Primary | 13`5" x 12`11" |
| Bedroom | 12`4" x 9`6" |
| 4pc Bathroom | 8`9" x 4`11" |
| Game Room | 15`4" x 17`5" |
| Bedroom | 11`9" x 8`7" |
| Bedroom | 12`2" x 11`8" |
| 4pc Bathroom | 8`4" x 4`11" |
| Furnace/Utility Room | 21`8" x 6`6" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp