Condo For Sale in Calgary, Alberta
Surrounded by peaceful, breathtaking scenery while offering quick access to the inner-city lifestyle, 111 Point Drive NW is located in the highly sought-after community of Point McKay. This beautiful 1,486 sq.ft. townhouse combines warmth, comfort, and thoughtful upgrades in a setting that feels quietly tucked away among nature and steps away from breathtaking river walks. Towering mature trees create stunning curb appeal while the private back deck, with natural gas line for a BBQ, just steps away from endless paths, offers a peaceful, forest-like atmosphere rarely found in an inner-city location. Inside, the home features a bright and functional layout with distinct yet connected living spaces that flow effortlessly for both everyday living and entertaining. The high ceiling in the living room enhances the open feel of the home, while the rich hardwood flooring paired with crisp white stair accents creates a timeless and elegant contrast that draws immediate attention. Large, all brand-new windows, a custom entrance door, and a premium patio door allow natural light to pour throughout the home, while new Hunter Douglas top-down bottom-up blinds provide both style and privacy. The kitchen is thoughtfully designed with smart storage solutions and quality finishes, including a built-in wine and beverage cooler and a newer high-end three-rack dishwasher. Comfort and efficiency are prioritized throughout with a heat pump air conditioning system, high-efficiency furnace (2024), heated flooring in the entrance foyer and main bathroom, and rough-in for central vacuum. A digital fingerprint front door lock adds modern convenience and peace of mind. Upstairs, the bathrooms have been beautifully updated to create a spa-inspired retreat. The oversized glass-enclosed shower features a luxurious rain shower head and a soothing river rock floor, while the newly added stand-alone soaker tub offers the perfect place to relax at the end of the day. Additional features include high-end custom built-in cabinetry, convenient street parking directly in front of the home, and an unbeatable location just a short walk or commute away to the Bow River, The Riverside Club, Foothills Medical Centre, Alberta Children’s Hospital, Market Mall, Edworthy Park and the University of Calgary. Surrounded by pathways, parks, and remaining close to downtown amenities, this is a rare opportunity to enjoy tranquil, nature-inspired living without sacrificing urban convenience.
| Street Address: | 111 Point Drive NW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Point McKay |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.06073487 |
| Longitude: | -114.14739574 |
| MLS® Number: | A2311599 |
| Price: | $619,900 |
| Property Area: | 1,486 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 1,486 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1980 |
| Listing Date: | May 15, 2026 |
| Garage Spaces: | 1 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Row/Townhouse |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Brick,Wood Siding |
| Parking: | Single Garage Attached |
| Appliances: | Dishwasher,Electric Stove,European Washer/Dryer Combination,Microwave,Refrigerator,Window Coverings,Wine Refrigerator |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | DC (pre 1P2007) |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Other,Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Tennis Court(s),Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Row/Townhouse |
| Square Footage | 1,486 sqft |
| Community Name | Point McKay |
| Subdivision Name | Point McKay |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 1980 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Above Grade | 2 |
| Total | 2 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dishwasher, Electric Stove, European Washer/Dryer Combination, Microwave, Refrigerator, Window Coverings, Wine Refrigerator |
| Flooring | Hardwood, Tile |
| Features | Built-in Features, Closet Organizers, Kitchen Island, No Animal Home, No Smoking Home, See Remarks, Vinyl Windows |
| Style | Attached |
| Construction Material | Brick, Wood Siding |
| Building Amenities | Other |
| Structures | Deck, Other, Patio, See Remarks |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Brick, Wood Siding |
| Community Features | Other, Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Tennis Court(s), Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | Yes |
| Amenities Nearby | Other, Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Tennis Court(s), Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $435 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Amenities of HOA/Condo, Common Area Maintenance, Insurance, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Snow Removal |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,486 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 138.05 sq m |
| Main Level: | 693 sq ft |
| Upper Level: | 675 sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 6 |
| Legal Description: | 8110902;16 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Foyer | 11`3" x 6`9" |
| 2pc Bathroom | 7`11" x 5`1" |
| Dining Room | 10`4" x 9`3" |
| Kitchen | 15`1" x 11`8" |
| Living Room | 18`5" x 17`1" |
| 4pc Ensuite bath | 12`3" x 8`5" |
| Bedroom | 12`2" x 8`4" |
| Office | 12`2" x 8`4" |
| Bedroom - Primary | 17`2" x 13`8" |
| Game Room | 13`9" x 10`11" |
| Furnace/Utility Room | 10`9" x 5`11" |
| Laundry | 10`9" x 5`11" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp