Residential For Sale in Calgary, Alberta
Located in the heart of sought-after Parkdale, this exceptional detached infill offers over 2,600 square feet of thoughtfully designed living space, blending elevated finishings with functional family living. This beautifully appointed 3+1 bedroom home features air conditioning, engineered white oak wide plank hardwood floors, soaring 10-foot ceilings on the main level + stylish lighting throughout. Designed with a modern great room concept, the main floor showcases an informal dining area at the front of the home with a large picture window overlooking the charming streetscape. The chef’s kitchen is beautifully finished with quartz countertops, a large island/eating bar, high-quality cabinetry + premium Jenn-Air + Fisher Paykel appliances. The inviting great room features a ribbon flame fireplace + oversized patio doors leading to the lovely deck + sunny south-facing backyard. A functional mudroom + elegant 2-piece powder room complete the main level. A stunning stained white oak open riser staircase leads to the upper floor, where 9-foot ceilings + upgraded flooring continue throughout. Upstairs are 3 spacious bedrooms, all featuring custom closets + vaulted ceilings, along with a 4-piece main bathroom + convenient laundry area. The primary offers a walk-in closet + a spa-inspired 5-piece ensuite complete with heated floors, dual sinks, a freestanding soaker tub + oversized shower. The fully developed basement has 9-foot ceilings, in-floor heat, a large recreation/media room with wet bar + custom built-ins, a fourth bedroom + a 3-piece bathroom. Additional highlights include black metal clad oversized windows, 8-foot solid interior doors on the main + second levels, A/C, security system, front doorbell + back deck camera wiring, tankless hot water heater, soft water rough-in, a heat recovery ventilation system, EV Charging + upgraded electrical panel to facilitate. Exterior features include exposed aggregate concrete walkways + solar panels. Ideally located close to the Bow River Pathway, Parkdale Community Association, Foothills Medical Centre, Alberta Children’s Hospital, excellent schools, shopping, public transit + just minutes to downtown Calgary.
| Street Address: | 534 35A Street NW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Parkdale |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.06069077 |
| Longitude: | -114.13946545 |
| MLS® Number: | A2311581 |
| Price: | $1,150,000 |
| Property Area: | 1,893 Sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 1,893 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2018 |
| Listing Date: | May 15, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Brick,Composite Siding,Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Detached |
| Appliances: | Central Air Conditioner,Dishwasher,Dryer,Gas Cooktop,Microwave,Refrigerator,Washer,Window Coverings,Wine Refrigerator |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-CG |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Walking/Bike Paths |
| Heating: | In Floor,Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,893 sqft |
| Community Name | Parkdale |
| Subdivision Name | Parkdale |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 3,003 sqft |
| Built in | 2018 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Above Grade | 3 |
| Total | 4 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Central Air Conditioner, Dishwasher, Dryer, Gas Cooktop, Microwave, Refrigerator, Washer, Window Coverings, Wine Refrigerator |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Hardwood |
| Features | Breakfast Bar, Chandelier, Closet Organizers, Double Vanity, High Ceilings, Kitchen Island, Recessed Lighting, See Remarks, Soaking Tub, Walk-In Closet(s), Wet Bar |
| Construction Material | Brick, Composite Siding, Wood Frame |
| Structures | Deck |
| Cooling | None |
| Heating Type | In Floor, Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Brick, Composite Siding, Wood Frame |
| Community Features | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,893 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 175.90 sq m |
| Main Level: | 897 sq ft |
| Upper Level: | 997 sq ft |
| Below Grade: | 878 sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 7 |
| Lot Size: | 3,003 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.07 acres |
| Frontage: | 25 ft |
| Legal Description: | 8321AF;44;34 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| 2pc Bathroom | 4`11" x 4`11" |
| Dining Room | 10`11" x 17`10" |
| Foyer | 6`7" x 7`5" |
| Kitchen | 11`9" x 21`2" |
| Living Room | 12`4" x 16`9" |
| Mud Room | 5`5" x 10`11" |
| 4pc Bathroom | 8`6" x 4`11" |
| 5pc Ensuite bath | 10`3" x 20`3" |
| Bedroom | 9`8" x 13`8" |
| Bedroom | 9`8" x 13`8" |
| Bedroom - Primary | 12`2" x 17`10" |
| Walk-In Closet | 8`6" x 7`0" |
| 3pc Bathroom | 7`8" x 8`5" |
| Bedroom | 14`7" x 14`1" |
| Game Room | 14`7" x 16`4" |
| Furnace/Utility Room | 7`8" x 10`1" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp