Residential For Sale in Calgary, Alberta
Do you want your own charming, mid-century modern detached home with a detached garage and huge fenced yard, 10 minutes from downtown, for under $500K? Three bedrooms on the main floor, beautiful hardwood floors, and original mid-century modern wood trim throughout. L-shaped living room and dining room with a vintage pass-through from the large, eat-in kitchen. Large, newer vinyl windows throughout the main floor. In the basement, there is a large family room as well as a huge 20'3" x 10'4" flex room that could be converted to a bedroom by enlarging the window to egress size and adding a closet (applicable permits required). Or leave it as it is for the ultimate project room! A bright, sunny laundry room and a cold storage room provide additional storage, while the utility room houses the furnace and a 2019 hot water tank. Your outdoor space is truly special - the front yard offers lawn and flower beds planted with perennials, along with an RV-sized side driveway. The fenced back yard is charming with mature apple trees, more perennials, full fencing, and greenery. It also includes an oversized 24'x16' insulated, heated single-car detached garage with space for a workbench and access to the back alley. Meanwhile, you're a short walk from nearby schools, restaurants, groceries, shops, and parks. Or hop in the car and you're in Inglewood in 5 minutes or downtown in 10. Here's your opportunity to put in a little elbow grease to make this home your own, and then this solid bungalow could be the private home you've been dreaming of! See it before it's gone!
| Street Address: | 1628 Rouleau Crescent SE |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Albert Park/Radisson Heights |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.03973326 |
| Longitude: | -113.98873519 |
| MLS® Number: | A2311517 |
| Price: | $499,900 |
| Property Area: | 1,040 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 1,040 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1965 |
| Listing Date: | May 15, 2026 |
| Garage Spaces: | 1 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Alley Access,Driveway,Front Drive,Garage Faces Rear,Heated Garage,Insulated,Off Street,RV Access/Parking,Single Garage Detached |
| Appliances: | Built-In Oven,Dryer,Electric Cooktop,Microwave,Refrigerator,Washer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-CG |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,040 sqft |
| Community Name | Albert Park/Radisson Heights |
| Subdivision Name | Albert Park/Radisson Heights |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 6,835 sqft |
| Built in | 1965 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Above Grade | 3 |
| Total | 1 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Built-In Oven, Dryer, Electric Cooktop, Microwave, Refrigerator, Washer, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Hardwood, Linoleum |
| Features | Vinyl Windows |
| Construction Material | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Structures | None |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 1,040 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 96.62 sq m |
| Main Level: | 1,040 sq ft |
| Below Grade: | 1,040 sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 6 |
| Lot Size: | 6,835 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.16 acres |
| Frontage: | 85 ft |
| Legal Description: | 2870JK;1;25 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Eat in Kitchen | 14`0" x 13`6" |
| Living Room | 15`3" x 11`5" |
| Dining Room | 9`1" x 6`5" |
| Bedroom - Primary | 11`5" x 10`0" |
| Bedroom | 10`0" x 10`0" |
| Bedroom | 9`6" x 9`0" |
| 4pc Bathroom | 10`0" x 5`0" |
| Family Room | 21`0" x 17`4" |
| Den | 20`3" x 10`4" |
| Laundry | 20`3" x 13`3" |
| Cold Room/Cellar | 7`8" x 4`8" |
| Furnace/Utility Room | 6`10" x 6`7" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp