Residential For Sale in Airdrie, Alberta
Great opportunity to build equity. Located in Woodside a well established neighbourhood in the heart of Airdrie. Perfect for a trades person, investor or renovator. This 1700+ sqft 4 bedroom 2 story home boasts 9 ft ceilings on main, gas fireplace in family room, main floor laundry and a very functional floor plan. In need of renovation but a lot of the work has already been done. Ploy B plumbing has been removed and replace with PEX including new hose bibs and all new 1/4 turn ball valves at plumbing fixtures. Furnace and H2O tank were replaced Dec 2025. Ceilings on main have just been redone. Main and upper floor walls have been patched and primed ready for paint. Great potential for the right buyer.
| Street Address: | 180 Woodside Road NW |
| City: | Airdrie |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Airdrie |
| Subdivision: | Woodside |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.29334943 |
| Longitude: | -114.03082536 |
| MLS® Number: | A2311289 |
| Price: | $450,000 |
| Property Area: | 1,709 Sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,709 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1991 |
| Listing Date: | May 14, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding |
| Parking: | Double Garage Attached |
| Appliances: | Other |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R1 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Other,Schools Nearby,Shopping Nearby |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,709 sqft |
| Community Name | Woodside |
| Subdivision Name | Woodside |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 5,084 sqft |
| Built in | 1991 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 4 |
| Total | 3 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Other |
| Flooring | Other |
| Features | High Ceilings, No Smoking Home |
| Construction Material | Vinyl Siding |
| Structures | Front Porch |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Vinyl Siding |
| Community Features | Other, Schools Nearby, Shopping Nearby |
| Amenities Nearby | Other, Schools Nearby, Shopping Nearby |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 1,709 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 158.77 sq m |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 7 |
| Lot Size: | 5,084 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.12 acres |
| Frontage: | 46 ft |
| 2pc Bathroom | 8`2" x 7`4" |
| Kitchen | 17`9" x 12`8" |
| Laundry | 4`11" x 2`8" |
| Family Room | 14`2" x 11`10" |
| Dining Room | 12`0" x 10`2" |
| Flex Space | 11`9" x 10`6" |
| 4pc Ensuite bath | 11`4" x 4`10" |
| 4pc Bathroom | 8`3" x 4`11" |
| Bedroom - Primary | 14`11" x 12`4" |
| Bedroom | 11`0" x 9`0" |
| Bedroom | 10`7" x 9`0" |
| Bedroom | 9`3" x 9`1" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp