Residential For Sale in Calgary, Alberta
his fantastic detached home welcomes you with modern and warm architecture, featuring 4 bedrooms, 4 bathrooms, and over 2,100 sq. ft. of living space. Conveniently located close to grocery and retail shopping, restaurants, fitness centers, and parks. The open-concept main floor features 9-foot ceilings, hardwood flooring, a cozy fireplace, and a beautifully designed kitchen with granite countertops, copious cabinetry, drawers, and storage space. The spacious dining area is complemented by extended kitchen cabinets and offers easy access to the deck and the detached 21’ x 21’ fully insulated garage, complete with a high overhead door and heater for chilly winters. The second floor boasts 3 spacious bedrooms, including a primary bedroom with a 5-piece ensuite and a separate walk-in closet. Two additional good-sized bedrooms share a full 4-piece bathroom. Additional features include roughed-in central vacuum. RMS MEASUREMENT BY FOOTHILLS PHOTOGRAPHY MEDIA. NO BASEMENT DEVEOPLMENT PERMIT
| Street Address: | 37 Nolanfield Manor NW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Nolan Hill |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.17598359 |
| Longitude: | -114.15972080 |
| MLS® Number: | A2311164 |
| Price: | $629,500 |
| Property Area: | 1,515 Sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 1,515 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2012 |
| Listing Date: | May 14, 2026 |
| Garage Spaces: | 444 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Mixed,Stone,Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Detached |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Electric Stove,Refrigerator,Washer/Dryer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-G |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Other |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,515 sqft |
| Community Name | Nolan Hill |
| Subdivision Name | Nolan Hill |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 3,347 sqft |
| Built in | 2012 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 3 |
| Total | 4 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Electric Stove, Refrigerator, Washer/Dryer |
| Flooring | Carpet, Concrete, Hardwood |
| Features | Granite Counters, High Ceilings, No Animal Home, No Smoking Home |
| Construction Material | Mixed, Stone, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Building Amenities | None |
| Structures | Deck |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Mixed, Stone, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Other |
| Amenities Nearby | Other |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,515 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 140.75 sq m |
| Below Grade: | 604 sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 7 |
| Lot Size: | 3,347 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.08 acres |
| Frontage: | 30 ft |
| Legal Description: | 1113692;11;11 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| 2pc Bathroom | 6`8" x 3`0" |
| Dining Room | 15`1" x 7`9" |
| Foyer | 5`11" x 11`4" |
| Kitchen | 13`2" x 12`5" |
| Living Room | 13`1" x 15`4" |
| 4pc Bathroom | 9`0" x 4`11" |
| 4pc Ensuite bath | 9`0" x 12`7" |
| Bedroom | 9`3" x 12`5" |
| Bedroom | 9`5" x 10`3" |
| Bedroom - Primary | 12`10" x 14`5" |
| 3pc Bathroom | 5`8" x 8`0" |
| Bedroom | 8`9" x 10`7" |
| Game Room | 17`8" x 11`8" |
| Furnace/Utility Room | 8`8" x 10`8" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp