Condo For Sale in Calgary, Alberta
This is the one you have been waiting for! Discover the perfect blend of convenience, tranquility and comfort in this thoughtfully laid out and well maintained townhouse. From the moment you step inside, the pride of ownership will be apparent. Featuring a welcoming white kitchen with quartz countertops, soft close cabinets, stainless steel appliances and a large pantry, there is no shortage of storage. Enjoy your morning coffee in your breakfast nook overlooking the large patio doors, or relax on your oversized balcony. The large living room has plenty of space for entertaining and relaxing alike, with a two piece bathroom and laundry area completing this level. Upstairs you will find two generous sized bedrooms, one with a juliet balcony and both with large walk-in closets. The property boasts a large single attached garage that fits a truck, with additional parking for another vehicle in the driveway. A well managed complex has kept the condo fees low, making this truly a gem of a property. Located just minutes from Sage Hill Crossing, Creekside Shopping Centre, Beacon Hill, and major retailers including Costco, Walmart, T&T Supermarket., along with quick access to Stoney Trail and Shaganappi Trail, commuting anywhere in the city is a breeze. This one won't last. Book your private showing today!
| Street Address: | 903, 881 Sage Valley Boulevard |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Sage Hill |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.17464444 |
| Longitude: | -114.15524215 |
| MLS® Number: | A2310671 |
| Price: | $368,800 |
| Property Area: | 1,250 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 1,250 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2015 |
| Listing Date: | May 12, 2026 |
| Garage Spaces: | 1 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Row/Townhouse |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Composite Siding,Wood Frame |
| Parking: | Single Garage Attached |
| Appliances: | Built-In Refrigerator,Dishwasher,Garage Control(s),Microwave Hood Fan,Stove(s),Washer/Dryer Stacked,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | M-1 d75 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Shopping Nearby |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Row/Townhouse |
| Square Footage | 1,250 sqft |
| Community Name | Sage Hill |
| Subdivision Name | Sage Hill |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 2015 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 2 |
| Total | 2 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Built-In Refrigerator, Dishwasher, Garage Control(s), Microwave Hood Fan, Stove(s), Washer/Dryer Stacked, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Laminate |
| Features | Closet Organizers, No Animal Home, No Smoking Home, Open Floorplan, Pantry |
| Style | Attached |
| Construction Material | Composite Siding, Wood Frame |
| Building Amenities | Visitor Parking |
| Structures | Balcony(s) |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Composite Siding, Wood Frame |
| Community Features | Shopping Nearby |
| Pets Allowed | Restrictions, Yes |
| Amenities Nearby | Shopping Nearby |
| Maintenance Fees | $296 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Professional Management, Reserve Fund Contributions, Snow Removal |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,250 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 116.17 sq m |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Legal Description: | 1510247 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Dining Room | 10`5" x 7`8" |
| 2pc Bathroom | 4`11" x 4`5" |
| Kitchen | 11`11" x 13`1" |
| Living Room | 12`6" x 14`3" |
| 4pc Bathroom | 5`0" x 8`5" |
| Bedroom | 10`6" x 12`5" |
| Bedroom - Primary | 11`11" x 12`0" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp