Residential For Sale in Calgary, Alberta
Prime Redevelopment Opportunity in Highly Desirable Marda Loop AreaSurrounded by parks and multi-million dollar homes, this rare offering presents an exceptional opportunity in one of Calgary’s most sought-after communities. Whether you’re looking to renovate the existing large home or build your dream custom residence, this property delivers outstanding potential.The location is unbeatable. Enjoy easy walking and cycling access to Sandy Beach, Glenmore Athletic Park, the vibrant shops and restaurants of Marda Loop, and an array of parks and amenities. This is a true lifestyle location with everything you need just minutes from your door.The home requires renovation and is being sold as-is, but offers a solid foundation with an existing double garage. The lot measures 50 feet wide by 117 feet deep — a generous, flat site with minimal landscaping costs and maximum potential for expansion or new construction.This is a unique chance to own in an established, premium neighbourhood at a fraction of the cost of neighbouring properties. Ideal for builders, renovators, or visionary homeowners. The seller will be available to review any offers Friday 15 5 pm
| Street Address: | 2020 53 Avenue SW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | North Glenmore Park |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.00612720 |
| Longitude: | -114.10761676 |
| MLS® Number: | A2310303 |
| Price: | $899,000 |
| Property Area: | 2,349 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 2,349 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1975 |
| Listing Date: | May 12, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Detached |
| Appliances: | Refrigerator,Stove(s) |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | RC1 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Golf,Park,Tennis Court(s) |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 2,349 sqft |
| Community Name | North Glenmore Park |
| Subdivision Name | North Glenmore Park |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 5,850 sqft |
| Built in | 1975 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 3 |
| Total | 4 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Refrigerator, Stove(s) |
| Flooring | Carpet, Linoleum |
| Features | Built-in Features |
| Construction Material | Wood Frame |
| Structures | Balcony(s) |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Wood Frame |
| Community Features | Golf, Park, Tennis Court(s) |
| Amenities Nearby | Golf, Park, Tennis Court(s) |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 2,349 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 218.26 sq m |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 8 |
| Lot Size: | 5,850 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.13 acres |
| Frontage: | 15 ft |
| Entrance | 5`9" x 4`11" |
| Living Room | 18`6" x 12`8" |
| 2pc Bathroom | 6`9" x 3`10" |
| Bedroom - Primary | 18`9" x 15`4" |
| Walk-In Closet | 6`2" x 6`7" |
| 4pc Ensuite bath | 11`1" x 6`1" |
| Dining Room | 10`7" x 14`11" |
| Kitchen | 11`8" x 20`7" |
| Entrance | 11`8" x 3`5" |
| Bedroom | 15`0" x 11`9" |
| Walk-In Closet | 8`4" x 2`11" |
| 4pc Bathroom | 7`6" x 5`0" |
| Bedroom | 12`2" x 11`10" |
| Walk-In Closet | 8`4" x 3`0" |
| Office | 7`5" x 4`10" |
| Family Room | 23`1" x 18`1" |
| Furnace/Utility Room | 2`11" x 4`2" |
| Flex Space | 18`2" x 12`6" |
| Den | 15`0" x 10`6" |
| 4pc Bathroom | 12`8" x 10`3" |
| Laundry | 22`6" x 10`9" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp