Residential For Sale in Airdrie, Alberta
Welcome to Acadia Villas, a rare collection of just 40 exclusive bungalows in the sought-after Cooper's Crossing neighborhood. This gated community offers discerning homeowners a unique opportunity to live in luxury and privacy. Each meticulously crafted bungalow, this 1,400-square-foot model, features a stunning open-concept design. Soaring 14-foot vaulted ceilings create an expansive, airy feel throughout the main living area. This home includes one bedroom, a den, two bathrooms, a back hall, and a convenient laundry room area. The primary bedroom is a true sanctuary with its own tray ceiling, while the luxurious five-piece ensuite is a spa-like retreat, complete with a walk-in shower, an elegant freestanding soaker tub, separate shower and double sinks. High-end finishes are evident throughout, including sleek quartz countertops with undermount sinks, durable luxury vinyl plank flooring, and elegant tile in all bathrooms. The main floor showcases a brilliant open-concept layout, where soaring 14-foot vaulted ceilings create a sense of impressive volume and grandeur. At the heart of the home, the chef’s kitchen is adorned with gourmet finishes, including sleek quartz countertops, undermount sinks, and high-end designer tile. This thoughtfully designed floor plan includes a primary retreat which serves as a true sanctuary, featuring elegant tray ceilings and a spa-inspired five-piece ensuite complete with a freestanding soaker tub, a walk-in shower, and dual vanities. A dedicated den—perfect for a home office—along with a practical back hall and the convenience of a main-floor laundry room. For those who need more space, the unfinished basement offers endless possibilities. It's a blank canvas ready for you to create additional bedrooms, an expanded living area, or a personalized recreational space. Enjoy the peace of mind that comes with a secure, gated environment and the prestige of Airdrie’s most sought-after neighborhood. Bungalows of this caliber are rare.
| Street Address: | 1600, 15 Coopersfield Link SW |
| City: | Airdrie |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Airdrie |
| Subdivision: | Coopers Crossing |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.25828290 |
| Longitude: | -114.01895948 |
| MLS® Number: | A2309431 |
| Price: | $635,000 |
| Property Area: | 1,410 Sq ft |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,410 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2025 |
| Listing Date: | May 14, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Semi Detached (Half Duplex) |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Cement Fiber Board,Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Attached |
| Appliances: | Dishwasher,Electric Stove,Garage Control(s),Microwave,Range Hood,Refrigerator |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R3 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Gated,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Central,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Semi Detached (Half Duplex) |
| Square Footage | 1,410 sqft |
| Community Name | Coopers Crossing |
| Subdivision Name | Coopers Crossing |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 2025 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 1 |
| Total | 2 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Electric Stove, Garage Control(s), Microwave, Range Hood, Refrigerator |
| Flooring | Carpet, Tile, Vinyl Plank |
| Features | Double Vanity, High Ceilings, Kitchen Island, Open Floorplan, Quartz Counters, Soaking Tub, Walk-In Closet(s) |
| Construction Material | Cement Fiber Board, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Building Amenities | None |
| Structures | Deck, Front Porch, Patio |
| Cooling | None |
| Heating Type | Central, Natural Gas |
| Exterior Finish | Cement Fiber Board, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Gated, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | Yes |
| Amenities Nearby | Gated, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $339 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Amenities of HOA/Condo |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 1,410 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 130.99 sq m |
| Main Level: | 1,410 sq ft |
| Below Grade: | 1,387 sq ft |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Foyer | 6`1" x 13`4" |
| Living Room | 15`4" x 13`1" |
| Kitchen | 18`10" x 14`2" |
| Dining Room | 17`1" x 9`0" |
| Bedroom - Primary | 12`11" x 14`8" |
| 5pc Ensuite bath | 12`11" x 11`7" |
| Walk-In Closet | 6`0" x 6`1" |
| Flex Space | 12`11" x 14`8" |
| Laundry | 5`3" x 6`6" |
| 4pc Bathroom | 8`3" x 5`1" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp