Condo For Sale in Calgary, Alberta
Great Condo with Lake access. Live your best lake life year-round in beautiful Arbour Lake, Calgary’s only NW lake community. Whether it is swimming, boating, or fishing (catch/release rainbow trout) in the summer; skating, skiing, snowshoeing, or walking the regional pathways in winter, this is lifestyle living at its best. Avenue magazine voted Arbour Lake a #1 neighbourhood to live in the past! This lovely, bright top-floor condominium has a nice open floor plan with a kitchen, dining area, and a large living room that walks out to a private patio with a gas BBQ and overlooks a small park. The large owner’s suite features double closets, in-suite laundry, and a 4-pc bath. There is a den/hobby room that could also be a guest bedroom. Underground heated parking, in-unit storage, and a common fitness room. Remarkably close to all the amenities at Crowfoot, including shopping, restaurants, movie theatre and terrific access to Crowchild Trail, Stoney Trail, and the Light Rapid transit system for Calgary.
| Street Address: | 1316, 950 Arbour Lake Road NW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Arbour Lake |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.13268383 |
| Longitude: | -114.21435472 |
| MLS® Number: | A2309114 |
| Price: | $259,900 |
| Property Area: | 670 Sq ft |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 670 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2003 |
| Listing Date: | May 20, 2026 |
| Garage Spaces: | 1 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Apartment |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Concrete,Wood Frame |
| Parking: | Off Street,Secured,Underground |
| Appliances: | Electric Range,Microwave,Refrigerator,Washer/Dryer Stacked,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | M-C1 d75 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Lake,Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Baseboard,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Apartment |
| Storeys | 3 |
| Square Footage | 670 sqft |
| Community Name | Arbour Lake |
| Subdivision Name | Arbour Lake |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 2003 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Underground |
| Above Grade | 1 |
| Total | 1 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Electric Range, Microwave, Refrigerator, Washer/Dryer Stacked, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile |
| Features | Breakfast Bar, No Animal Home, No Smoking Home |
| Style | Attached |
| Construction Material | Concrete, Wood Frame |
| Building Amenities | Elevator(s), Fitness Center, Parking, Playground, Storage |
| Structures | Balcony(s) |
| Cooling | None |
| Heating Type | Baseboard, Natural Gas |
| Exterior Finish | Concrete, Wood Frame |
| Community Features | Lake, Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | Restrictions |
| Amenities Nearby | Lake, Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $474 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Amenities of HOA/Condo, Common Area Maintenance, Heat, Insurance, Maintenance Grounds, Parking, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Sewer, Snow Removal, Trash, Water |
| Parking Type | Underground |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Total Finished Area: | 670 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 62.24 sq m |
| Main Level: | 670 sq ft |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 6 |
| Legal Description: | 0012851;131 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Foyer | 3`0" x 2`0" |
| Kitchen | 10`2" x 8`6" |
| Living Room | 11`1" x 10`6" |
| Dinette | 12`8" x 6`1" |
| Bedroom - Primary | 12`5" x 11`2" |
| Den | 9`7" x 7`10" |
| Balcony | 12`7" x 5`1" |
| 4pc Bathroom | 11`1" x 4`11" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp