Condo For Sale in Calgary, Alberta
Welcome to 637 40 Street NE! a fantastic opportunity in a well-established northeast Calgary community! Ideally situated near schools, parks, shopping, public transit, and major roadways, this home offers both comfort and convenience for families, first-time buyers, and investors alike. Inside, you’ll find a newer renovated laminate flooring from main floor, upper floor and basement, creating a fresh and inviting atmosphere. As you enter, you will find a bright and spacious living area filled with natural light. kitchen and dining is just a step away from your large deck, perfect for relaxing and summer barbeque. head upstairs, you will find a spacious primary bedroom and a two good size bedrooms and a full bathroom. Basement offers an amazing space for a Recreation room from a workout area or a game room to even a small workshop. Enjoy the added benefit of being within walking distance to the Marlborough CTrain Station, making commuting throughout the city easy and accessible. With countless nearby amenities and a central location, this property is an excellent opportunity to own in a vibrant, connected neighborhood.
| Street Address: | 637 40 Street NE |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Marlborough |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.05539227 |
| Longitude: | -113.97573180 |
| MLS® Number: | A2308330 |
| Price: | $339,800 |
| Property Area: | 1,101 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 1,101 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1975 |
| Listing Date: | May 08, 2026 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Row/Townhouse |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Stall |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Electric Stove,Range Hood,Refrigerator,Washer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | M-C1 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Row/Townhouse |
| Square Footage | 1,101 sqft |
| Community Name | Marlborough |
| Subdivision Name | Marlborough |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 1975 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Stall |
| Time on MLS Listing | 4 days |
| Above Grade | 3 |
| Total | 1 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Electric Stove, Range Hood, Refrigerator, Washer |
| Flooring | Laminate |
| Features | No Animal Home, No Smoking Home |
| Style | Attached |
| Construction Material | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Building Amenities | Parking, Visitor Parking |
| Structures | None |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Park |
| Pets Allowed | Restrictions |
| Amenities Nearby | Park |
| Maintenance Fees | $416 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Insurance, Maintenance Grounds, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Snow Removal, Trash |
| Parking Type | Stall |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,101 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 102.28 sq m |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Legal Description: | 7611273;93 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Balcony | 18`4" x 8`10" |
| Entrance | 5`5" x 5`9" |
| Kitchen With Eating Area | 11`8" x 11`11" |
| Pantry | 2`7" x 1`5" |
| Living Room | 14`8" x 14`7" |
| Entrance | 4`11" x 4`10" |
| 4pc Bathroom | 8`4" x 7`11" |
| Bedroom | 10`1" x 7`11" |
| Game Room | 17`10" x 13`11" |
| Furnace/Utility Room | 18`0" x 13`3" |
| Bedroom - Primary | 13`7" x 9`7" |
| Bedroom | 12`11" x 9`8" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp